ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΦΙΛΟΖΩΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ!

Αγαπάμε τα ζώα! Αυτό είναι γεγονός! Τώρα ήρθε η ώρα τα παιδιά του Τμήματος 2 να μάθουν τα δικαιώματα των ζώων και να τα υπερασπίζονται πάντα! Δεν θ’ αφήσουν κανένα να τους κάνει κακό, να τα φυλακίσει ή να τα χτυπήσει! Τα παιδιά έμαθαν και σας ενημερώνουν κι εσάς!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ!

Το πρώτο Εργαστήριο Δεξιοτήτων για το Τμήμα 2 του νηπιαγωγείου μας για το σχολικό έτος 2022-2023 έχει για πρωταγωνίστρια τη διαφορετικότητα! Αυτή την όμορφη κυρία που κάνει τις ανθρώπινες σχέσεις πιο ενδιαφέρουσες! Γνωριστήκαμε καλά, αποδεχτήκαμε ο ένας τον άλλο και γίναμε μια όμορφη παρέα που έζησε πολλές εμπειρίες όλη τη χρονιά!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: OUT OF EDEN LEARN ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ Σ’ ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ!

Το τέταρτο Εργαστήριο Δεξιοτήτων  του Τμήματος 1 για τη φετινή χρονιά (2022-2023) είναι έτοιμο να ξεκινήσει…Οδηγός ο Πωλ Σάλοπεκ που μας έστειλε ένα γράμμα και μας ενημέρωσε για το ενδιαφέρον, το πολύ ενδιαφέρον, ταξίδι του! Γυρνά σε όλο τον κόσμο και γνωρίζει πολλούς ανθρώπους, μπαίνει στα σπίτια τους τα τόσο διαφορετικά, τρώει τα πεντανόστιμα φαγητά τους! Είναι δημοσιογράφος και ανθρωπολόγος….Μα, τι ενδιαφέροντα επαγγέλματα! Αλλά, το πιο ενδιαφέρον είναι η φωτογραφίες του. Μέσα απ’ αυτές βλέπουμε τον κόσμο διαφορετικά!

Μας πήρε μαζί του στα ταξίδια του ο Πωλ Σάλοπεκ. Γίναμε δημοσιογράφοι, ανθρωπολόγοι, ταξιδευτές του κόσμου αλλά κυρίως της πόλης μας που την είδαμε με πιο προσεκτική ματιά, με μια ματιά γεμάτη αγάπη! Μας αποκάλυψε τα μυστικά της, τις παραδόσεις και την ιστορία της! Του υπ0οσχεθήκαμε του φίλου μας του Πωλ ότι θα θυμόμαστε πάντα ό,τι μας έμαθε και πως θα τον περιμένουμε να έρθει και στους Γαργαλιάνους. Με τους χάρτες που του φτιάξαμε πώς να χάσει το δρόμο; Αναμνήσεις, εμπειρίες, αγάπη… όλα μέσα σ’ ένα βίντεο!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ…ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ! ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ!

Το Τμήμα 1 βάζει πλώρη για το τρίτο Εργαστήριο Δεξιοτήτων για τη σχολική χρονιά 2022-2023! Και θα ταξιδέψουμε με διάφορους τρόπους γιατί έχουμε να πάμε σε όλα τα μέρη της Γης μας και να τη μάθουμε καλά! Πώς είναι το έδαφός της; Τι πλάσματα ζουν επάνω της; Κινδυνεύουν και από τι; Ου! Πόσα ταξίδια! Είδαμε χώμα, πέτρες, πετρώματα, νερό, έρημο, ζώα και φυτά, μπήκαμε στο υπέδαφος, πετάξαμε στον αέρα! Μα, τι όμορφος που είναι ο πλανήτης μας! Τι όμορφο σπίτι έχουμε! Το προσέχουμε, όμως; Μμμμμ…. υπάρχουν κάτι άτακτα πλασματάκια επάνω στη Γη που όλο και της προκαλούν ζημιές! Ξέρετε πώς τα λένε; Ανθρώπους! Αχ, αυτοί οι άνθρωποι!

Μα, για σταθείτε! Κι εμείς άνθρωποι είμαστε αλλά δε μας αρέσουν αυτά! Είμαστε οικολόγοι! Ήρθε η ώρα να δράσουμε! Πώς; Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ!

Ήρθε η ώρα να…πετάξουμε με τον πύραυλο του μυαλού μας στο δεύτερο Εργαστήριο Δεξιοτήτων για το 2022-2023! Παιδιά του Τμήματος 1 έτοιμα; Ανεβείτε και φύγαμε για το Σύμπαν! Θα γνωρίσουμε τους πλανήτες, τον ζωοδότη Ήλιο, τη γλυκιά Σελήνη με τα υπέροχα σχήματα! Θα μπούμε στον κόσμο των εποχών και θα τις γνωρίσουμε από κοντά μέρα και νύχτα! Και τώρα…μια βουτιά στο εσωτερικό της Γης να δούμε τον τρομακτικό Σεισμό! Όμως, μη φοβάστε! Θα μάθουμε να προφυλασσόμαστε απ’ αυτόν!……

Τι ωραία που περάσαμε! Και πόσα μάθαμε! Θέλετε να δείτε;

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΑΣ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΦΙΛΙΑ!!!!! ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ!

Το πρώτο Εργαστήριο Δεξιοτήτων το οποίο υλοποίησε το Τμήμα 1 για τη σχολική χρονιά 2022-2023 ήταν το “Ας γεμίσει η καρδιά Φιλία κι ας διώξουμε μακριά τη Βία” (Ζω καλύτερα/Ευ Ζην – Ασφάλεια και πρόληψη).

Παίξαμε, γνωριστήκαμε, γελάσαμε, μάθαμε να μιλάμε με όμορφες λέξεις που δεν πληγώνουν την καρδιά των φίλων μας, είδαμε και σεβαστήκαμε τη διαφορετικότητά μας τονώνοντας την αυτοπεποίθησή μας, γίναμε μια όμορφη παρέα που αποφάσισε ότι δε θέλει νταήδες και βία, θέλει μόνο αγάπη και φιλία! Ενεργοποιηθήκαμε και ενημερώσαμε γονείς και φίλους για να μην είναι κανένα παιδί δυστυχισμένο στο σχολείο πια…! Όλα αυτά που ζήσαμε τρύπωσαν μέσα σ’ ένα γλυκό και αγαπημένο βίντεο!