ΕΚΠΑΖ Μεσσηνίας – Πύργος Τριφυλίας

Εφτασε η μέρα λοιπόν που επισκεφθήκαμε τη φάρμα “αετοράχη”, όπου φιλοξενείται το ΕΚΠΑΖ Mεσσηνίας! Ο κύριος Γιώργος Γεωργακόπουλος μας υποδέχτηκε εκεί με μεγάλη χαρά, όπως ο Ρόμελ και ο Δίας, τα δύο σκυλάκια του!

Μας άρεσε πολύ η φάρμα… Είδαμε δύο γερακίνες με τραυματισμένα φτερά οι οποίες, δυστυχώς, δε θα γίνουν ποτέ καλά και γι αυτό πρέπει να κατασκευάσουν μεγαλύτερα κλουβιά για να ζουν πιο άνετα!

Είδαμε επίσης, πάπιες και αγριόπαπιες, προβατάκια, κατσικάκια, έναν κόκκορα πειρατή, γιατί είχε ένα μάτι. Τη  χελώνα δεν την είδαμε επειδή μας κρυβότανε …

Ο κύριος Γιώργος μας μίλησε και για τα βότανα που έχει φυτέψει εκεί, αλλά και για τον τρόπο που απομακρύνει τα βλαβερά έντομα: Σε ένα πλαστικό πιάτο βάζει ποντικόκολλα, η οποία δε στεγνώνει ποτέ και έτσι τα εντομάκια που περνούν από κει κολλάνε στο πιάτο!

Αφού τελείωσε η ξενάγησή μας στη φάρμα, περπατήσαμε προς το λεωφορείο, για να πάμε στο Μουζάκι, τον επόμενο σταθμό μας! Μόλις φτάσαμε εκεί κάναμε την απαραίτητη στάση μας για φαγητό κάτω από τα δέντρα του παλιού σχολείου και για παιχνίδι στην – παλιά- παιδική χαρά, που βρίσκεται στον ίδιο χώρο!

Αργότερα περπατήσαμε στο χωριό, μιλήσαμε με τους κατοίκους, πήραμε πληροφορίες και για την εκκλησία (είναι αφιερωμένη στην Αγία Τριάδα), φωτογραφηθήκαμε και επιστρέψαμε στο λεωφορείο! Εκεί ο κύριος Ηλίας μας περίμενε για να μας γυρίσει πίσω στο σχολείο μας!!!

Τέλεια ήταν η εκδρομή μας!

Με χαρά μάθαμε ότι πήγε και άλλο νηπιαγωγείο επίσκεψη εκεί, μετά από μας και θα πάει άλλο ένα! Τέλεια! Ετσι τα ζωάκια θα έχουν παρέα!

Νιώθουμε και μια κρυφή ικανοποίηση επειδή εμείς ήμασταν που γνωρίσαμε το ΕΚΠΑΖ στην τοπική κοινωνία!!!