IMG_3777

action aid – Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση ή “global campaign for education”

“Ολα τα παιδιά του κόσμου χρειάζονται δασκάλους”

“Εκπαιδευμένοι δάσκαλοι για όλους”

Αυτά είναι τα συνθήματα της εκστρατείας της action aid για την παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση!

Και όπως καταλαβαίνετε … ΛΑΒΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕΡΟΣ!!!

Το γνωρίζετε πολύ καλά ότι είμαστε ευαισθητοποιημένοι  απέναντι στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν παιδιά σε άλλες γωνιές του πλανήτη!

Μας έκανε εντύπωση ότι κάποια παιδιά δεν πηγαίνουν σχολείο γιατί δεν υπάρχουν δάσκαλοι για τα σχολεία τους! Το δικαίωμά τους  στην εκπαίδευση λοιπόν καταπατάται…

Συνειδητοποιήσαμε ότι χωρίς το δάσκαλο ή τη δασκάλα (ή την κυρία μας,) το σχολείο δεν υπάρχει! Αν δεν υπάρχει ο εκπαιδευτικός μέσα στην τάξη, τα παιδιά δε μπορούν να μάθουν όλα αυτά τα χρήσιμα και ενδιαφέροντα που μαθαίνουμε στο σχολείο μας! Δεν το είχαμε σκεφτεί ποτέ αυτό! Και μάλλον ούτε και οι μεγάλοι το θυμούνται!

Μεταφέρουμε από τη σελίδα της action aid:

“Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση

ΑρχικήΜαθητικές Δράσεις > Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση

Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση

Μία εκστρατεία από μαθητές όλου του κόσμου για τα παιδιά όλου του κόσμου!

«Εκατομμύρια γονείς, δάσκαλοι και παιδιά ανά τον κόσμο απευθύνουν έκκληση στις κυβερνήσεις των χωρών τους, ώστε να παρέχουν δωρεάν και ποιοτική βασική εκπαίδευση σε όλα τα παιδιά του κόσμου. Αυτοί, είναι υποστηρικτές της Παγκόσμιας Εκστρατείας για την Εκπαίδευση. Εμείς προσθέτουμε τη φωνή μας στη δική τους έκκληση. Με το να συμμετέχετε μπορείτε να γίνετε η πρώτη γενιά που θα δει κάθε παιδί του κόσμου να απολαμβάνει το δικαίωμα στην εκπαίδευση».

Nelson Madela and Graca Macel, Απρίλιος 2002

Η Εκπαίδευση αποτελεί βασικό ανθρώπινο δικαίωμα και βασικό όπλο στη μάχη κατά της φτώχειας. Για 61 εκατομμύρια παιδιά και 750 εκατομμύρια ενήλικες, αυτό το δικαίωμα παραβιάζεται καθημερινά.

Η Παγκόσμια Εκστρατεία για την Εκπαίδευση (Global Campaign for Education) προωθεί την Εκπαίδευση για Όλους ως βασικό ανθρώπινο δικαίωμα και κινητοποιεί την κοινή γνώμη με σκοπό να ασκήσει πίεση στις κυβερνήσεις και τη διεθνή κοινότητα. Οι κυβερνήσεις σε ολόκληρο τον κόσμο έχουν την υποχρέωση να  παρέχουν δωρεάν δημόσια υποχρεωτική βασική εκπαίδευση σε όλους τους ανθρώπους κυρίως στα παιδιά, τις γυναίκες και σε όλα τα μέλη της κοινωνίας που κινδυνεύουν από αποκλεισμό.

Η καθολική και ποιοτική εκπαίδευση είναι εφικτή. Το κόστος, όμως, μιας ενδεχόμενης αποτυχίας είναι πολύ μεγάλο.

Η συμμαχία Παγκόσμια Εκστρατεία για την Εκπαίδευση ιδρύθηκε το 1999 και η ActionAid είναι ιδρυτικό μέλος της. Βασικό εργαλείο της εκστρατείας είναι η Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση. Σε αυτήν συμμετέχουν Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Δίκτυα της Κοινωνίας των Πολιτών, εκπαιδευτικοί και μαθητές από περίπου 120 χώρες του κόσμου. Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές είναι οι μαθητές οι οποίοι κάθε χρόνο καλούνται να δράσουν διεκδικώντας το δικαίωμα των συνομηλίκων τους να πάνε σχολείο.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της Εβδομάδας Δράσης μαθητές από πλούσιες και φτωχές χώρες ενώνουν τις φωνές τους και μέσα από παραπλήσιες εκδηλώσεις, υπενθυμίζουν στους ηγέτες της χώρας τους τις δεσμεύσεις τους σχετικά με την εκπαίδευση και την ανάγκη ουσιαστικής κατοχύρωσης του δικαιώματος πρόσβασης κάθε παιδιού σε αυτήν.”

Η κυρία μας λοιπόν μας παρότρυνε να λάβουμε μέρος στην εκστρατεία της action aid ” όλα τα παιδιά του κόσμου χρειάζονται δασκάλους”.

Η συμμετοχή μας ακολουθεί!

Το μύνημά μας είναι αυτό:

“δάσκαλος, μολύβι και βιβλίο είναι το καλύτερο σχολείο”