MIND IN MOTION

Το επόμενο etwinning πρόγραμμα που το σχολείο μας παίρνει φέτος  μέρος έχει τον ιδιαίτερο τίτλο: Mind in Motion.

To  “Mind in motion” είναι ένα πρόγραμμα e-Twinning για παιδιά προσχολικής ηλικίας. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από την Σλοβακία και την Ελλάδα. Πρόκειται για ένα έργο που επικεντρώνεται στη μάθηση μέσα από το παιχνίδι και την κίνηση. Τα παιδιά χρησιμοποιούν τόσο το νου τους όσο και το σώμα τους για πραγματοποιήσουν τις “δοκιμασίες” – παιχνίδια εξού και ο τίτλος του προγράμματος “Ο νους σε κίνηση”.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Ιανουάριο και πραγματοποιούνται δύο παιχνίδια τον μήνα.   Η κάθε δραστηριότητα περιλαμβάνει ένα παιχνίδι με κίνηση, ένα σχετικό φύλλο εργασίας και αξιολόγηση. Η αξιολόγηση γίνεται από τα ίδια τα παιδιά.

Οι εκπαιδευτικοί στόχοι του “Mind in motion”: είναι τα παιδιά:

1. Να γνωρίσουν και να κατανοήσουν τη χρήση των τεχνολογιών πληροφοριών και επικοινωνιών.
  2. Να κατακτήσουν βασικές πληροφορίες από τα μαθηματικά και τη λογική με παιγνιώδη τρόπο.
  3. Να ενισχύσουν την αίσθηση της συνεργασίας και των φιλικών σχέσεων.
  4. Να συνεργαστούν με παιδιά από άλλες χώρες και να συμμεριστούν τα έθιμα και

ιδέες των άλλων.

1. Να ευχαριστηθούν κοινές δραστηριότητες.
  2. Να αναπτύξουν τη γνωστική φαντασία και διαφορετικούς τύπους νοημοσύνης.