ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ: ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ – ΝΕΥΤΩΝΑΣ

Στα πλαίσια του etwinning προγράμματος, Number Hunters, σαν τμήμα , διαλέξαμε να ασχοληθούμε με τον Ισαάκ Νεύτωνα. Ήταν Άγγλος φυσικός, αστρονόμος, φιλόσοφος, αλχημιστής , θεολόγος και μαθηματικός, Και συγκεκριμένα με το γνωστό “δίσκο του Νεύτωνα”. Αποτελείται από μιια συσκευή και επίσης από την βάση και την τροχαλία στρέψης.
Όπως περιστρέφεται ο δίσκος, το χρώμα που βλέπουν οι μαθητές είναι το λευκό. Εμείς κρατήσαμε το μαθηματικό μέρος , αυτής της συσκευής , και συγκεκριμένα τη μοτίβο και σειροθέτηση των χρωμάτων. Με διάφορες εφαρμογές δώσαμε λόγο στο Νεύτωνα και κίνηση σε ζωγραφιές των παιδιών.

Μάθαμε για τη ζωή του Πυθαγόρα, για τη μεγάλη αγάπη του για τους αριθμούς, για τον ιδιαίτερο τρόπο που τους έγραφε αλλά και για τα ωραία τρίγωνα που έφτιαχνε. Ο Πυθαγόρας συνέβαλε και αυτός στη δημιουργική έκφραση των παιδιών της τάξης μας. Παίξαμε με τα τρίγωνα και τα τετράγωνα φτιάχνοντας εμπνευσμένους πίνακες αλλά δώσαμε και διάφορες μορφές στο Πυθαγόρειο Θεώρημα φτιάχνοντας ένα μοναδικό έργο τέχνης!