ζουζουνοσκαλίσματα των ζουζουνιών του 1ου ζουζουνοσχολείου γαργαλιάνων!!!

Στις 10 του γενάρη, λοιπόν, εκτός από τα γενέθλια της κυρίας μας κάναμε και κάτι άλλο πολύ σπουδαίο!

Φυτέψαμε    σπόρους!!!!

Χωριστήκαμε σε δυάδες , διαλέξαμε από ένα γλαστράκι  (το οποίο ήταν σκουπιδάκι και μια μαμά το είχε .. περιποιηθεί) διαλέξαμε σποράκι και κάναμε το πείραμα του φυτέματος!

Μαρούλια, παντζάρια, μαιντανός, ρόκα, σέσκουλο Μάνης αλλά και βολβοί λουλουδιών, περιμένουμε να δούμε αν θα μας κάνουν την τιμή να … φυτρώσουν τελικά!

Μετά θα τα μεταφυτεύσουμε στο χώμα… και πιο μετά θα σας κάνουμε το τραπέζι με λαχανικά από τον κήπο μας!

Η ΠΕΕΚΠΕ(πανελλήνια ενωση εκπαιδευτικών για την περιβαλλοντική εκπαίδευση) μας χάρισε τους σπόρους και την ευχαριστούμε πολύ!

Σημειώσαμε φυσικά την ημερομηνία φυτέματος, γιατί θα κρατήσουμε ημερολόγιο για να δούμε μετά από πόσες μέρες θα φυτρώσουν…

Θα παρακολουθούμε την ανάπτυξή τους   και θα τα φροντίζουμε με λίγο νεράκι   κα θη με ρι νά!!!

Δείτε, λοιπόν, τα ζουζουνοσκαλίσματα των ζουζουνιών του 1ου ζουζουνοσχολείου γαργαλιάνων!!!

γενέθλια στο σχολείο!

Και οι κυρίες κάνουν τα γενέθλιά τους στο σχολείο!

Η μία από τις κυρίες μας είχε γενέθλια στις 10 Ιανουαρίου! Μας έφερε λοιπόν μια ωραία τούρτα καρδιά, εμείς της τραγουδήσαμε και αυτή έσβησε τα κεράκια της!!!

Πώς είπατε; Πόσα κεράκια έσβησε; Αααα! Δεν … ξέρουμε! Ξέρουμε μόνο πως η γη γύρισε … 41 φορές γύρω από τον ήλιο!!! Ετσι μας είπε και μας… μπέρδεψε!!!

Της ετοιμάσαμε και ένα δώρο μαζί με την άλλη κυρία. Ενα βιβλίο με τις πιο ωραίες ζωγραφιές μας και με τις πιο γλυκές ευχές μας!!!

Κυρία μας, Χρονια πολλά!