Επιστροφή σε Εκδρομές

Μουσείο Εκπαίδευσης και 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 στον Προμηθέα Πατρών!

Την Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2019 επισκεφθήκαμε το Μουσείο Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών που στεγάζεται στον Πολυχώρο Άθλησης και Πολιτισμού “Προμηθέας” στον Καστελόκαμπο Πάτρας, όπου εκτίθενται διάφορα ιστορικά εκπαιδευτικά τεκμήρια και με τη βοήθεια της υπευθύνου του Μουσείου Δρ. Ασκούνη Κωνσταντίνας έγινε μια λεπτομερής περιήγηση και ιστορική αναδρομή σε όλες τις θεματικές ενότητες που αποτελούν το σχολείο του παρελθόντος όπως εικονική σχολική τάξη, ελληνικά σχολικά βιβλία, εποπτικά μέσα διδασκαλίας, αντικείμενα από σχολικά συσσίτια, φωτογραφικό υλικό κ.ά. Τέλος, δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να ξεναγηθούν και να αθληθούν στον συγκεκριμένο χώρο του “Προμηθέα”!!!