Επιστροφή σε Ε’ Τάξη

Eνημέρωση για τον «κόκκινο πλανήτη»!

Την Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021 οι μαθητές της Ε΄ Τάξης του σχολείου μας με αφορμή τη 17η διδακτική ενότητα «Ταξίδια στο διάστημα» του σχολικού βιβλίου Γλώσσα, τους δόθηκε η ευκαιρία να ενημερωθούν για τον κόκκινο πλανήτη, τον πλανήτη Άρη, του ηλιακού μας συστήματος μέσα από το πρόγραμμα που μας παρουσίασε η υπεύθυνη κ. Κλαυδιανού Στυλιανή, Φυσικός Πρότυπου ΓΕΛ Πάτρας και την ευχαριστούμε πάρα πολύ γι’ αυτό, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ομίλου του Πρότυπου Λυκείου Πάτρας.

Με αυτή την παρουσίαση οι μαθητές πληροφορήθηκαν για τις ενέργειες που γίνονται για την εξερεύνηση του συγκεκριμένου πλανήτη μέσω τριών αποστολών από Κίνα-ρομπότ Tianwen1, ΗΠΑ – ρόβερ Perseverance(Επιμονή) και Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα- δορυφόρος Hope (Ελπίδα), οι οποίες ξεκίνησαν με διαφορά λίγων ημερών τον Ιούλιο του 2020 και έφτασαν τον Φεβρουάριο του 2021 με στόχο τη συλλογή όσο γίνεται περισσότερων στοιχείων για τον άγνωστο αυτό πλανήτη αλλά και τη διερεύνηση της πιθανότητας εγκατάστασής μας σε αυτόν με τη δημιουργία σπιτιών και κτιριακών υποδομών στον Άρη!!!