Επιστροφή σε Εκδρομές παλιότερων ετών

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο για την παρακολούθηση του “Patras Science Festival”

Την Τετάρτη 8 Μαΐου 2019, είχαμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε με τους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας τον χώρο του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και να παρακολουθήσουμε την πολύ ενδιαφέρουσα διοργάνωση του “Patras Science Festival”!!! Πρόκειται για μια μεγάλη γιορτή, ένα πολυπολιτισμικό γεγονός που κάνει την επιστήμη διαδραστική, προσβάσιμη και διασκεδαστική! Κατά τη διάρκεια του Patras Science Festival, οι μαθητές παρακολούθησαν συναρπαστικές συζητήσεις και ομιλίες από καταξιωμένους Έλληνες επιστήμονες, παρουσιάσεις και προβολές. Επίσης, τους δόθηκε η ευκαιρία να συμμετάσχουν σε εργαστήρια, εκπαιδευτικά δρώμενα και επιμορφωτικά παιχνίδια.