Επιστροφή σε Δραστηριότητες

Δράσεις αγωγής υγείας

Στα πλαίσια των προγραμμάτων υγείας που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας στις 14 Μαΐου 2019 οι μαθητές της Δ Ε και ΣΤ τάξης ενημερώθηκαν από δύο νοσηλεύτριες για τους βασικούς τρόπους προστασίας από  ιούς, βακτήρια και μύκητες. Τα παιδιά έμαθαν για τους κυριότερους τρόπους μετάδοσης των μικροβίων καθώς και τι μπορούν να κάνουν για να αποφύγουν την εξάπλωση μιας λοίμωξης.

Μέσα από πλούσιο φωτογραφικό υλικό εξηγήθηκε ο σωστός τρόπος πλυσίματος των χεριών και εξηγήθηκε στα παιδιά τι είναι ο ιός της γρίπης και τι το εμβόλιο. Τι πρέπει να προσέχουμε όταν επισκεπτόμαστε μια φάρμα; Υπάρχουν ωφέλιμα μικρόβια και ποια τρόφιμα περιέχουν ιδιαίτερα βλαβερά για τον άνθρωπο μικρόβια; Αυτά ήταν μερικά από τα βασικά ερωτήματα που απαντήθηκαν στην εν λόγω παρουσίαση μέσα από συζήτηση με τους μαθητές μας οι οποίοι στο τέλος της ενημέρωσης κλήθηκαν να συμπληρώσουν δύο σταυρόλεξα στηριζόμενοι στην ήδη αποκτηθείσα γνώση τους.