Επιστροφή σε Β΄ Τάξη (παλιά έτη)

Επίσκεψη στο 3ο Ειδικό Νηπιαγωγείο και Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Πατρών

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες επισκεφθήκαμε το 3ο Ειδικό Σχολείο Πατρών. Μας υποδέχτηκαν με μεΜε αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες επισκεφθήκαμε το 3ο Ειδικό Σχολείο Πατρών. Μας υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά τα παιδιά του Ειδικού Νηπιαγωγείου και του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου. Μαζί είδαμε δύο βιντεάκια που είχαν σχέση με τη φιλία των παιδιών με αναπηρία και χωρίς. Πολύ συγκινητικά και επιμορφωτικά για μας. Φτιάξαμε κολάζ, παζλ και ζωγραφίσαμε. Μπήκαμε στη θέση των ατόμων με αναπηρία φορώντας μάσκα και νιώσαμε πως περπατά ένας τυφλός, παίξαμε παιχνίδια στην αυλή χρησιμοποιώντας το ένα μας χεράκι και εννοείται πήγαμε βόλτα τους φίλους μας στα καροτσάκια…Τέλος, διαβάσαμε ένα πολύ ωραίο σχετικό παραμύθι. Επιστρέψαμε στο σχολείο γεμάτοι εικόνες, εμπειρίες και έχοντας περάσει πραγματικά υπέροχα!!!