Επιστροφή σε Ε’ Τάξη

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Εκπαιδευτικών Δράσεων του Δήμου Πατρέων

Τη Δευτέρα 7 Ιουνίου 2021, επισκεφθήκαμε με τους μαθητές/τριες της Ε’ Τάξης του σχολείου μας το Πάρκο Εκπαιδευτικών Δράσεων Δήμου Πατρέων στην Πλαζ Αγυιάς το οποίο σε συνεργασία με το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Ν. Αχαΐας διοργάνωσε την «Εβδομάδα Περιβάλλοντος» με τίτλο «Δες το σφαιρικά!».
Το πρόγραμμα περιλάμβανε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ανακύκλωση και τη διαχείριση ενέργειας, δεντροφύτευση – σπορά στο Περιβόλι, συνάντηση με επαγγελματία δύτη για τη ζωή στο βυθό που καθήλωσε τους μικρούς μας μαθητές με τις πληροφορίες που μας έδωσε για το βυθό της Θάλασσας και τέλος ενημερωθήκαμε για την ιστορία του θεάτρου σκιών και τον αγαπημένο σε όλους Καραγκιόζη!!!