Η Τεχνητή νοημοσύνη στο Νηπιαγωγείο

Δίωρο διαδικτυακό σεμινάριο επιμόρφωσης εκπαιδευτικών για την τεχνητή νοημοσύνη  πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 στις 18.00 μ.μ. ) στα πλαίσια του κύκλου ενδοεπιμόρφωσης εκπαιδευτικών που διοργανώνει το Νηπιαγωγείο Ριζαριού ,με θέμα την τεχνητή νοημοσύνη .Το σεμινάριο παρακολούθησαν 157 εκπαιδευτικοί από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης ,αφού το θέμα είναι και επίκαιρο και αφορά όλους μας .

c29037c7 0b05 4d6c b09a cc583d9f92eb    6ef0ae1b cb70 439e abeb 0e31c539618b

Η πρώτη εισήγηση με τίτλο “Διερεύνηση του μετασχηματιστικού ρόλου της τεχνητής νοημοσύνης στην προσχολική εκπαίδευση” και με εισηγήτρια την κ Μαγκιώση Άννα ,Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ριζαριού, αναφερόταν στα είδη της τεχνητής νοημοσύνης  και στον τρόπο με τον οποίο συμβάλλει  η εισαγωγή χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης στη βελτίωση της προσχολικής εκπαίδευσης ,μέσα από παραδείγματα κατα την εφαρμογή της στην τάξη.

Έγινε επίσης αναφορά επίσης στο Chat GPT και στην SΤΕΜ καμπάνια 2024 ( πως αναρτούμε μια δραστηριότητα στον χάρτη και πως μπορείτε να πάρετε μέρος βήμα -βήμα)

436301471 25782218438058310 1460828765633802324 nΑκολούθησε η εισήγηση με τίτλο “Ο Αντίκτυπος της τεχνητής νοημοσύνης σήμερα και αύριο” με εισηγητή τον κ Μάριο Παπαευσταθίου, καθηγητή Οικονομίας και Νέων τεχνολογιών, ο οποίος επίσης εξήγησε τους κινδύνους αλλα και τα οφέλη της χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης, που έχει μπει πλέον για τα καλά στη ζωή μας και ο οποίος  απάντησε σε τυχόν ερωτήσεις  των συμμετεχόντων αφού ένα τέτοιο θέμα συνήθως αφήνει πολλές ερωτήσεις.

Αξιοποιώντας τη δύναμη της τεχνητής νοημοσύνης, οι παιδαγωγοί προσχολικής ηλικίας μπορούν να βελτιστοποιήσουν τις μεθόδους διδασκαλίας τους, να ανταποκριθούν στις διαφορετικές ανάγκες των μικρών μαθητών και τελικά να βελτιώσουν την ποιότητα και την αποτελεσματικότητα των προγραμμάτων προσχολικής εκπαίδευσης. Οι τεχνολογίες τεχνητής νοημοσύνης μπορούν να σχεδιαστούν για να ικανοποιούν διαφορετικές μαθησιακές ανάγκες και προτιμήσεις, καθιστώντας την εκπαίδευση πιο προσιτή και χωρίς αποκλεισμούς για παιδιά με αναπηρίες ή ειδικές ανάγκες. Τα εργαλεία με δυνατότητα AI μπορούν να παρέχουν εναλλακτικούς τρόπους αλληλεπίδρασης, όπως φωνητικές εντολές ή οπτικές ενδείξεις, για να καλύψουν διαφορετικά στυλ μάθησης.

14a6ef8b e2cb 42bf 8cb6 ec34e972186b   b543b3a0 270d 4f44 8b3b 232f5e483ddc

Η ενσωμάτωση της τεχνητής νοημοσύνης στην προσχολική εκπαίδευση έχει τη δυνατότητα να φέρει επανάσταση στην πρώιμη παιδική μάθηση, προσφέροντας εξατομικευμένες, διαδραστικές και χωρίς αποκλεισμούς εκπαιδευτικές εμπειρίες που βελτιστοποιούν τη γνωστική, κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών.

Επιμέλεια άρθρου : Mαγκιώση Άννα