ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣΤο 6ο Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου, με τις ζωγραφιές δεκαεννιά παιδιών συμμετέχει στον ετήσιο διαγωνισμό ζωγραφικής «Ένα κοχύλι στο βυθό». Την επιμέλεια της συμμετοχής έκανε ο εικαστικός του σχολείου Παπαγεωργίου Βασίλης και οι μαθητές/τριες των Γ, Δ, Ε των τάξεων που παίρνουν μέρος.

Ο Διαγωνισμός Ζωγραφικής “Νίκη Γουλανδρή” 2023-24 με τίτλο «Ένα κοχύλι στον βυθό», απευθύνεται σε μαθητές Α’ βάθμιας Εκπαίδευσης και έχει ως σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τα κοχύλια.  Μέσα από τη ζωγραφική απεικόνιση των κοχυλιών, οι μαθητές / μαθήτριες θα έχουν την ευκαιρία να παρατηρήσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και την ομορφιά των κοχυλιών, να εξοικειωθούν με τους οργανισμούς αυτούς, να ενημερωθούν για την παρουσία τους στην Ελλάδα ή το εξωτερικό και να ανακαλύψουν τη βιοποικιλότητα των κοχυλιών. Οι ζωγραφιές έγιναν την ώρα του μαθήματος των εικαστικών και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού αναμένονται προσεχώς.