Χθες πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη ημερίδα με θέμα: “Τον σχολικό εκφοβισμό και τον ρόλο του σχολείου”  στο 18ο Δ. Σχ. Αμαρουσίου με εισηγήτριες τη σχολική ψυχολόγο, κ. Μαρίνη Αικ. και τη διευθύντρια του 18ου Δ. Σχ. Αμαρουσίου, κ. Παπαδάκη Θ.

Η ημερίδα ήταν πολύ εποικοδομητική για τους παρευρισκόμενους,αν και πολύ λίγους,  γονείς  και εκπαιδευτικούς από τα πέντε σχολεία ευθύνης της διοργάνωσης της ημερίδας. Απαντήθηκαν ερωτήματα, διευκρινίστηκαν τρόποι παρέμβασης του σχολείου  και ενημερώθηκαν οι γονείς για τη χρήση της σχετικής πλατφόρμας επώνυμης καταγραφής περιστατικών εκφοβισμού.

Το σχολείο θα συνεχίσει να να προγραμματίζει αντίστοιχες ενημερωτικές εκδηλώσεις για παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά θέματα που απασχολούν όσους εμπλέκονται με τα παιδιά.

Ευχαριστούμε τη διευθύντρια του 18ου Δ. Σχ. Αμαρουσίου, κ. Παπαδάκη Θ.,  για τη φιλοξενία.