ΚΑΓΚΟΥΡΟ

Για 17η συνεχή χρονιά, τα Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία» θα λειτουργήσουν και φέτος ως επίσημο εξεταστικό κέντρο για το διεθνή μαθηματικό Διαγωνισμό Καγκουρό:

Είναι μια ιδιαίτερη  ευκαιρία διάκρισης και άμιλλας.

Επιτροπή Εξεταστικού Κέντρου Ελληνικής Παιδείας

για το Διαγωνισμό Καγκουρό 2024

τηλ. 210 28 500 44, εσωτερικό: 224 (κ. Αλέξης Παπαγεωργίου)

κιν. 6934 561882 (ώρες 9:00-16:00 Δε-Πα)

email: kangaroo@elp.gr

Χρήσιμες Ερωτήσεις & Απαντήσεις

Τι είναι ο Διαγωνισμός Καγκουρό;

• Ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διαγωνισμός στον κόσμο: 6,5 εκατομμύρια μαθητές, σε περισσότερες από 70 χώρες!
  • Απευθύνεται σε μαθητές από Β’ Δημοτικού έως Γ’ Λυκείου με θέματα προσαρμοσμένα στην ηλικία και το γνωστικό τους επίπεδο.
  • Περιλαμβάνει θέματα σε μορφή γρίφων και έξυπνων μαθηματικών παιχνιδιών που δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις.

Οφέλη για τους Μαθητές:

• Διευρύνουν τη σκέψη τους, ανακαλύπτουν κρυμμένα ταλέντα και αντιμετωπίζουν τα μαθηματικά ως παιχνίδι.
  • Εξασκούνται σε δεξιότητες όπως εποπτεία χώρου, λογική, γεωμετρία, μέτρηση και πράξεις και επίλυση προβλημάτων.
  • Αποκτούν εμπειρία να ανταποκρίνονται σε διεθνείς εξετάσεις υψηλού επιπέδου με αισιοδοξία και ευχάριστη διάθεση.
  • Αισθάνονται ηθική ικανοποίηση από τη συμμετοχή τους, ενώ έχουν την ευκαιρία να διακριθούν.
  • Λαμβάνουν δώρα με εκπαιδευτικό περιεχόμενο (όλοι, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους.

Τα εκπαιδευτήρια “Η Ελληνική Παιδεία” είναι επίσημο εξεταστικό κέντρο του διαγωνισμού Καγκουρό τα τελευταία 17 χρόνια και εξυπηρετεί μαθητές από όλη την Αττική. Το σχολικό συγκρότημα  στο Μαρούσι, βρίσκεται στην οδό Κανάρη 9 και Συγγρού και είναι εύκολα προσβάσιμο από τη λεωφόρο Κηφισίας.

Εδώ μπορείτε να δείτε ενδεικτικά θέματα όλων των επιπέδων για τον διαγωνισμό.