Την  Τρίτη, 17/10/2023 στις τραπεζαρίες οι μαθητές/τριες του Ολοήμερου πραγματοποίησαν τη δράση: “Προσέχω την υγεία μου, τρέφομαι σωστά”, ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας Διατροφής.

Οι μαθητές/τριες  γεύτηκαν τροφές,  όχι επεξεργασμένες που φέρνουν νοσταλγία με πλούσια αρώματα και μπαχαρικά των παιδικών χρόνων, όπως ντολμαδάκια, φακές, φασόλια, μπιφτεκάκια, σπανακόρυζο, ρεβύθια, αρακά, σπανακόπιτα, γεμιστά, ψάρι με σαλάτα, κρέας με ρύζι και πολλά άλλα πεντανόστιμα  και υγιεινά φαγητά που χαρίζουν υγεία και δύναμη και ταυτόχρονα φροντίζουν το περιβάλλον. Τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν κι ας μην ξεχνάμε ότι οι νόστιμες αυτές γεύσεις είναι η κληρονομιά που περνά από γενιά σε γενιά.

Χαρακτηριστικό το μήνυμα για φέτος με κύριο στόχο: “Όχι στην απίστευτη σπατάλη τροφίμων που γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο”.