Στο πλαίσιο της γνωριμίας με τα γερμανικά Χριστουγεννιάτικα έθιμα οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης  τραγούδησαν γερμανικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια, διάβασαν την ιστορία του Αγίου Νικολάου, έμαθαν ευχές στα γερμανικά και έγραψαν χριστουγεννιάτικες κάρτες.

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης έλαβαν και γράμμα από τον “Weihnachtsmann” – Αϊ-Βασίλη!

Οι ίδιοι του είχαν στείλει μια Χριστουγεννιάτικη κάρτα, όπου του έγραψαν στα γερμανικά ποιοι είναι, σε ποια πόλη και χώρα μένουν και σε ποιο σχολείο πηγαίνουν. Επίσης, του στείλανε ευχές για τα Χριστούγεννα και τον καινούριο χρόνο.

Στην απάντησή  του ο Αϊ-Βασίλης γράφει πόσο χάρηκε που έλαβε το γράμμα τους και πώς περνάει αυτόν τον καιρό στην πόλη που βρίσκεται, στην «Himmelpfort». Αναφέρει ότι αυτόν τον καιρό έχει πολλή δουλειά, γιατί απαντάει στα γράμματα των παιδιών από όλο τον κόσμο με τη βοήθεια των  «αγγέλων».

Κλείνοντας εύχεται στους ίδιους και στις οικογένειές τους ‘’Καλά Χριστούγεννα’’ και από τώρα περιμένει με χαρά το γράμμα που θα πάρει τον επόμενο χρόνο από τα παιδιά.

Ίρις Κελπερή