286415588 1247834945750835 3648190599737677746 nΣτο πλαίσιο των σχεδίων δράσης του σχολείου, τα νήπια του 19ου Νηπιαγωγείου Αμαρουσίου, αφού προετοιμάστηκαν με συζητήσεις για τη φοίτησή τους στο Δημοτικό, επισκέφτηκαν την Παρασκευή, 3/6/2022 τον Πολυχώρο-Βιβλιοθήκη συνοδεία της νηπιαγωγού κ. Νάντιας Κολοκοτρώνη, με σκοπό να γνωρίσουν το περιβάλλον του σχολείου. Τους μικρούς μαθητές υποδεχθήκαμε στον Πολυχώρο παρουσία των μαθητών/τριών του Ολοήμερου της Α’ και Ε’ τάξης. Στη συνέχεια, τα νήπια παρατήρησαν τον χώρο, τη Βιβλιοθήκη, το εργαστήριο των Φυσ.Επιστημών. Συζήτησαν με τους μαθητές της Ε’ τάξης που τους έκαναν την παρουσίαση του χώρου. Έκαναν ερωτήσεις, μοιράστηκαν τις ανησυχίες τους, εξοικειώθηκαν με το περιβάλλον, ξεφύλλισαν τα σχολικά εγχειρίδια, άκουσαν παραμύθια που τους διάβασαν οι μαθητές της Ε’ τάξης, ένιωσαν θετικά συναισθήματα και ενθουσιασμένοι απο τις νέες προκλήσεις τους οδήγησαν με προσοχή στον χώρο του Νηπιαγωγείου. Είναι βέβαιο, ότι δημιουργήθηκε θετικό κλίμα, ώστε να διευκολυνθεί η προσαρμογή των νηπίων στο νέο περιβάλλον. Όλοι εμείς οι εκπαιδευτικοί είμαστε στο πλευρό τους και μοιραζόμαστε τις ανησυχίες τους για ένα μέλλον με καλύτερες προοπτικές.