Σας ενημερώνουμε ότι ο  Σύλλογος Διδασκόντων με την 16η Πράξη/9-10-2020 για την καλύτερη και όσο το δυνατόν πιο ασφαλή λειτουργία του σχολείου αποφάσισε τα ακόλουθα:

• Από τη Δευτέρα 19-10-2020  τηρείται το νέο εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα διδασκαλίας (ΕΩΠΔ) για το Πρωινό και το Ολοήμερο.
  • Η προσέλευση των μαθητών θα γίνεται από τις 08.00-08.15 και οι μαθητές θα κατευθύνονται απευθείας στις αίθουσές τους. Παρακαλούμε για την έγκαιρη προσέλευση, γιατί παρενοχλείται η εκπαιδευτική διαδικασία και είναι εις βάρος όλων.
  • Τις εφημερίες των εκπαιδευτικών μπορείτε να τις δείτε εδώ.
  • Κατά την αποχώρηση: Στην πόρτα θα βρίσκονται οι  εφημερεύοντες των οποίων το τμήμα θα αποχωρεί πρώτο και στη συνέχεια με φθίνουσα  σειρά ξεκινώντας από τη ΣΤ΄.
  • Τα διαλείμματα θα γίνονται κοινά και τις ώρες που ορίζονται από το ΠΔ79/2017, (1ο διαλ.: 09.40-10.00, 2ο διαλ.: 11.30-11.45, 3ο διαλ.: 12,25-12.35), γιατί στον χώρο του προαυλίου επικρατούν οι κατάλληλες συνθήκες (> 1,50 τ.μ. ανά μαθητή). Έχει οριοθετηθεί ο αύλειος χώρος με τις απαραίτητες αποστάσεις μεταξύ των τμημάτων (1,50μ.).
  • Για κάθε τάξη/τμήμα υπάρχει συγκεκριμένος, χρωματισμένος χώρος που έχει γνωστοποιηθεί τους μαθητές. Συγκεκριμένα:

Τάξη/τμήμα Χρώμα τ.μ. ανά μαθητή
Α΄ φούξια 7,00
Β1΄ κίτρινο 4,50
Β2΄ κόκκινο 5,00
Γ΄ πράσινο ανοιχτό
4,50
Δ΄ μοβ 12,00
Ε1΄ πορτοκαλί 7,00
Ε2΄ μπλε 8,00
ΣΤ΄ πράσινο σκούρο
9,00
  • Κατά την κάθοδο και άνοδο των μαθητών στα διαλείμματα θα ισχύει σειρά προτεραιότητας των μαθητών, ώστε να μη συγχρωτίζονται στις σκάλες.
  • Η μηνιαία ενημέρωση των γονέων θα γίνεται τηλεφωνικά από τους εκπαιδευτικούς σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

• ΤάξηΤμήμα/Εκπ/κός Ημέρα
      Α:Καμάρα Γ. Κάθε 1η Τρίτη του μήνα
      Β1: Νταβάκου Ι. Κάθε 1η Τετάρτη του μήνα
      Β2: Πράπας Ι. Κάθε 1η Δευτέρα του μήνα
      Γ: Δήμου Β. Κάθε 1η Δευτέρα του μήνα
      Δ: Μπινιάρη Σ. Κάθε 1η Τετάρτη του μήνα
      Ε1: Κατσαμάκα Α. Κάθε 1η Τετάρτη του μήνα
      Ε2: Αποστολοπούλου Α. Κάθε 1η Τρίτη του μήνα
      ΣΤ (α): Αγλαμίση Α. Κάθε 1η Τρίτη του μήνα οι 12 πρώτοι γονείς (αλφαβητικά)
      ΣΤ (β): Αγλαμίση Α. Κάθε 1η Πέμπτη του μήνα οι 12 επόμενοι γονείς  (αλφαβητικά)

Αν οι εκπαιδευτικοί δεν προλάβουν να επικοινωνήσουν με όλους τους γονείς την καθορισμένη ημέρα,  θα συνεχίσουν την επόμενη ημέρα. Φυσικά, για οποιοδήποτε θέμα προκύψει στο ενδιάμεσο διάστημα μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το σχολείο, ώστε να διευθετηθεί άμεσα.

Για την ενημέρωση των γονέων με εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου (2106818264) τις παρακάτω ημέρες:

Εκπαιδευτικός Ημέρα
    Βουρλογιάννη Ελένη (Ολοήμερο) Κάθε ημέρα
    Πατζιά Λυδία (Φυσική Αγωγή) Κάθε ημέρα
    Βασιλοπούλου Χριστίνα (Αγγλικά) Κάθε ημέρα
    Σακκούλη Γεωργία  (Γαλλικά) Κάθε Τρίτη και Παρασκευή
    Μάστορη Γαρυφαλλιά (Θεατρική Αγωγή) Κάθε Τρίτη και Τετάρτη
    Τσιγαρίδα Ειρήνη (Εικαστικά) Κάθε Δευτέρα, Πέμπτη και Παρασκευή
    Μεσολωρά Άννα (Μουσική) Κάθε Τρίτη και Πέμπτη
    Μαθιουδάκη Αντωνία (Πληροφορική Ε1, Ε2, ΣΤ) Κάθε Τρίτη
    Παναγιωτίδης Αλέξανδρος (Πληροφορική Α, Β1, Β2, Γ, Δ) Κάθε Παρασκευή
    Αναγνώστου Ιωάννα (Τμήμα Ένταξης) Κάθε ημέρα
  • Να φροντίζετε τα βιβλία και τα τετράδια των μαθητών που θα βάζετε στη σχολική τσάντα να είναι σύμφωνα με το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα διδασκαλίας. Οι μαθητές σε συνεννόηση με τους εκπαιδευτικούς μπορούν να αφήνουν βιβλία ή τετράδια σε καθορισμένο μέρος στην αίθουσά τους, ώστε να μειώνεται το βάρος της τσάντας τους.
  • Η χρήση μάσκας, η τήρηση των αποστάσεων και τα μέτρα προστασίας της ατομικής υγιεινής είναι καθημερινό μέλημα όλων.

Η διευθύντρια του σχολείου

Μαρία Βαστάκη