IMG_6089Από τις 22 Σεπτεμβρίου 2017 στο σχολείο με πρωτοβουλία των δασκάλων της  ΣΤ΄και της Α΄ τάξης, κ. Α. Κατσαμάκα και κ. Ι. Νταβάκου και της γυμνάστριας κ. Λ. Πατζιά, κάθε πρωτάκι “υιοθετήθηκε” από ένα εκτάκι.  Είναι ένας θεσμός που αναπτύσσεται τα τελευταία χρόνια στα σχολεία. Το εκτάκι, το οποίο “υιοθετεί” το πρωτάκι αναλαμβάνει να το προστατεύει, να το καθοδηγεί και να το βοηθάει καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Έτσι το πρωτάκι ξέρει ότι μπορεί να απευθυνθεί και κάπου αλλού εκτός από τους δασκάλους του για οτιδήποτε το απασχολεί.  Και τα εκτάκια κρατούν συνεχώς τα μάτια τους ανοιχτά για οτιδήποτε μπορεί να χρειαστούν τα πρωτάκια τους. Στο τέλος της χρονιάς τα πρωτάκια αποχαιρετούν τα εκτάκια, ενώ έχει αναπτυχθεί μεταξύ τους μια όμορφη και δυνατή σχέση. Μέσω αυτού του θεσμού τα παιδιά μαθαίνουν στη συνεργασία, τη συνύπαρξη, την υπευθυνότητα, τη δημιουργία ασφαλούς κλίματος και αλληλοβοήθειας.