Ας γνωρίσουμε τον ίδιο τον Ωκεανό καθώς και το περιβάλλον του… Είναι ευκαιρία να έρθουν τα παιδιά σ’ επαφή με την ελληνική μυθολογία και να νιώσουν τη μαγεία της… Όλα τα μυθικά πλάσματα ήταν μαγικά γιατί είχαν φωνή, δύναμη να φτιάξουν έναν κόσμο όπως τον ήθελαν! Έτσι και ο Ωκεανός με τα πολλά παιδιά του, αυτό το ανθρωπόμορφο πλάσμα που μας χάρισε τη θάλασσα!
Ακούμε τη φωνή του! Μα, πώς γίνονται αυτά τα μαγικά πράγματα στην τάξη μας; Μας στέλνει μηνύματα για τα νερά και τα πλάσματά του. Θα τα ακούσουμε πολύ προσεκτικά Ωκεανέ στο υποσχόμαστε! Όπως και ότι θα σε προστατεύουμε όπως μπορούμε, φυσικά!
Και τώρα…δώστε προσοχή! Ορίστε πώς φανταζόμαστε τον Ωκεανό! Όμορφο και δροσερό!