ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

Μια εκδρομή στη θάλασσα και μας έμαθε τόσα πολλά. Αφού ενεργοποιήσαμε όλες μας τις αισθήσεις , τα παιδιά άρχισαν το παιχνίδι, με την άμμο και το νερό. Στη συνέχεια κόψαμε το καρπούζι , που μας είχε φέρει μαθητής του σχολείου μας. Άλλη απόλαυση !!!   Μετά αφού βάλαμε τα γάντια μας άρχισαν να μαζεύουν τα σκουπίδια που βρίσκονταν στην παραλία.  Ευτυχώς δεν ήταν πάρα πολλά αλλά και πάλι δε θα έπρεπε να υπάρχουν εκεί. Στη συνέχεια πήγαμε να δούμε τις φωλιές από τις χελώνες. Εκεί πολύ προσεκτικά τις επεξεργάστηκαν και οι εκπαιδευτικοί τους έδωσαν αρκετές πληροφορίες γύρω από αυτές . Επίσης έπαιξαν  με εικόνες από χελώνες, πού θα μπορούσαν άραγε να βρίσκονται;;;    Ο ναυαγοσώστης που ήταν  πιο πέρα έμοιαζε σα να μας περίμενε. Εκεί έδωσε στα παιδιά αρκετές πληροφορίες για το πώς πρέπει να συμπεριφέρονται στη θάλασσα και το τι πρέπει να προσέχουν. Κατά την αποχώρησή μας , τα παιδιά, κόλλησαν ενημερωτικά φυλλάδια για τους λουόμενους, στα ελληνικά και στα αγγλικά.