ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

IMG 20230914 110433 1

Αρχίζουν την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 και θα διαρκέσουν μέχρι και τις 20 του ίδιου μήνα

Αγαπητοί γονείς,

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας γίνονται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov. gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής.

ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ

για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας σας , σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου.

Εδώ είναι η σχετική εγκύκλιος:

Είναι πολύ εύκολη η διαδικασία της ηλεκτρονικής εγγραφής, αλλά αν χρειαστείτε οποιαδήποτε διευκρίνηση ή βοήθεια μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Προισταμένη του Νηπιαγωγείου

Ωρες εξυπηρέτησης: 11:00-13:00

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 2763023182-6977867183

Mail σχολείου: mail@1nip-gargal.mes.sch.gr

Στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα φοιτήσουν μαθητές/τριες που έχουν συμπληρώσει τη νόμιμη ηλικία εγγραφής δηλαδή μαθητές που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών.

Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

• Υποχρεωτικά όλα τα νήπια α΄ νηπιακής ηλικίας (νήπια), που γεννήθηκαν από 1/1/2019 έως και 31/12/2019
  • Υποχρεωτικά όλα τα νήπια β΄ νηπιακής ηλικίας (προνήπια), που γεννήθηκαν από 1/1/2020 έως και 31/12/2020.

Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα, σύμφωνα με την παρ. 5 του αρθρ. 6 του ΠΔ 79/2017 (Α’ 109) και  ο γονέας δηλώνει αν επιθυμεί την συμμετοχή του μαθητή/μαθήτριας στο Ολοήμερο Πρόγραμμα ή Διευρυμένο Ολοήμερο με ώρα αποχώρησης 17:30

Νήπια που δεν έχουν εγγραφεί και φοιτήσει στο νηπιαγωγείο και έχουν συμπληρώσει την ηλικία των 6 ετών (την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής) εγγράφονται στο δημοτικό με απόφαση του οικείου Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, που εκδίδεται ύστερα από σύμφωνη γνώμη του οικείου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ή του οικείου Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Νηπιαγωγών, διαφορετικά εγγράφονται στο νηπιαγωγείο. (παρ. 1β του άρθρου 204 του ν. 4610/2019 (Α ́70)). Παιδιά που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 8 του άρθρου 6, του Π.Δ. 79/2017 (Α ́ 109), εγγράφονται υποχρεωτικώς στο δημοτικό.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπως τούτο ορίζεται στην παρ. 6 του άρθρου 6 του ΠΔ 79/2017 (Α΄109).

-Στο Νηπιαγωγείο, τα παιδιά ευάλωτων κοινωνικών ομάδων γίνονται δεκτά ανεξάρτητα από το εάν είναι εγγεγραμμένα σε Μητρώα ή Δημοτολόγια. Για την εγγραφή τους, μεριμνούν οι Διευθυντές/τριες- Προϊστάμενοι/ες των Νηπιαγωγείων.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία εγγραφής, καλό είναι να έχετε δίπλα σας:

1. Τους κωδικούς Taxisnet
  2. Το μέιλ σας
  3. Μία φωτογραφία (ή σκαναρισμένο αρχείο) της διεύθυνσής σας (λογαριασμό ΔΕΗ ΟΤΕ Ιδ. συμφωνητικό κλπ)
  4. Τα στοιχεία επικοινωνίας των ατόμων που θα συνοδεύουν το παιδί σας -εκτός από σας- στο σχολείο

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΟΥ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ.

ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΟΥΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ

(Καθημερινά 12:00-13:30 ή κατόπιν  ραντεβού)

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) το οποίο μπορείτε να το παραλάβετε είτε από το νηπιαγωγείο είτε από το διαδίκτυο ώστε να το προσκομίσετε στον παιδίατρο για συμπλήρωση και στη συνέχεια, υπογεγραμμένο, θα μπει στο φάκελο του παιδιού στο νηπιαγωγείο.
  2. Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού και της πρώτης σελίδας με τα στοιχεία του μαθητή από το Βιβλιάριο Υγείας.
  3. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΕΤΕΡΟΥ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ(μέσω gov. ή επικυρωμένη από ΚΕΠ)
  4. Βεβαίωση από ΚΕΔΑΣΥ ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
  5. Φωτοτυπία Δικαστικής Απόφασης ή Ιδιωτικού Συμφωνητικού Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΕ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

Ανάρτηση σε τοπική εφημερίδα τη διαδικτυακή συνάντηση που είχαμε με εκπροσώπους της παιδικής Helmepa.

Το 1ο Nηπιαγωγείο Γαργαλιάνων συμμετέχει στο eTwinning πρόγραμμα “Code name: Poseidon-Save the sea”

WEBINAR

Τη Δευτέρα 26-2-2024, το 1ο νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων, είχε τη χαρά να φιλοξενήσει μέσω της πλατφόρμας webex, όλους τους συνεργάτες από το etwinning  πρόγραμμα «Code namePoseidon – Save the sea» και να συνεργαστούν με εκπροσώπους της παιδικής Helmepa.

Αρχικά όλα τα συνεργαζόμενα εντός και εκτός Ελλάδας συναντήθηκαν μέσω της πλατφόρμας Zoom και για τον αρχικό χαιρετισμό από τον κο Καζά Δημήτρη και την δρ. Βάλια Αυγουστίδη. Στη συνέχεια τα σχολεία εντός της Ελλάδας αποχώρησαν για να ξανασυναντηθούν στην πλατφόρμα webex.  Η δρ Αυγουστίδη  παρέμεινε με τα συνεργαζόμενα σχολεία, εκτός Ελλάδας , στη zoom για την παρουσίαση στα αγγλικά.

Στη συνάντηση αυτή οι δύο ομιλητές αφού έκαναν μία ενημέρωση- παρουσίαση σχετικά με τη θάλασσα και τους κινδύνους της από τις δραστηριότητες του ανθρώπου, υπήρξε μια αλληλεπίδραση του κου Καζά με τα παιδιά.

Τα παιδιά συμμετείχαν με πολύ ενθουσιασμό και υπήρξε έντονη διάθεση για συμμετοχή στις απαντήσεις.

66 collage 36 IMG 20240226 163201

1708971285537     1708971285547