ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, προκηρύσσει πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο».

Οι μικροί μαθητές  μας κλήθηκαν, ατομικά ή ομαδικά,  να δημιουργήσουν υλικό σχετικό με τη σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στον ψηφιακό κόσμο. Η δημιουργία ήταν ένα όμορφο ταξίδι στον κόσμο του διαδικτύου, ένα ταξίδι γνώσης και συνειδητοποίησης ότι όσο καλός φίλος κι αν είναι ο Υπολογιστής μας άλλο τόσο επικίνδυνος μπορεί να γίνει αν δεν μάθουμε σωστά τους κανόνες του… Τα παιδιά συμμετείχαν με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό και τα αποτελέσματα είναι σίγουρα πάρα πολύ ωραία!

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε με τα πιο κάτω βίντεο:

Τμήμα 1 – Πρωινό Τμήμα

Τμήμα 1 – Απογευματινό Τμήμα