Το 2019 το νηπιαγωγείο μας βραβεύτηκε από την Ελληνική Εταιρεία της Φύσης για τις οικολογικές του δράσεις και εντάχθηκε στο  Δίκτυο των Οικολογικών Σχολείων.

Το Πρόγραμμα αποτελεί διεθνές δίκτυο, ξεκίνησε στην Ελλάδα το 1995 και απευθύνεται σε σχολεία όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων. Είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας Διά Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων με συντονιστικό φορέα τη Διεύθυνση Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης B’Αθήνας και εθνικό χειριστή, από το 1995, την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ). Σχολεία όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν.

Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή στάσης των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες στη λήψη αποφάσεων, στο σχεδιασμό και στην εφαρμογή των δράσεων, ώστε τα σχολεία να γίνουν κοινότητες αειφορικής συμβίωσης σε παιδαγωγικό αλλά και πρακτικό επίπεδο.

Για περισσότερες πληροφορίες στο www.ecoschools.gr

Συνέπεια αυτής της βράβευσης  ήταν να έρθουμε σε επικοινωνία με Περιβαλλοντικό Οργανισμό της Φινλανδίας και πολλές περιβαλλοντικές μας δραστηριότητες να ενταχθούν στο ηλεκτρονικό εκπαιδευτικό υλικό του Οργανισμού το οποίο προέκυψε από τη συνεργασία   με σχολεία  από διάφορες χώρες της Ευρώπης.