Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει για πέμπτη συνεχή χρονιά σε ευρωπαϊκά eTwinning έργα.

Τι είναι το eTwinning

Πρόκειται για μια  πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που στόχο έχει να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη να αναπτύξουν συνεργασίες κάνοντας χρήση των  Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) , ενώ τους παρέχει την κατάλληλη υποδομή( διαδικτυακά εργαλεία , υπηρεσίες και γενικότερη υποστήριξη). Οι εκπαιδευτικοί που είναι εγγεγραμμένοι στη δράση eTwinning, οι οποίοι συχνά αποκαλούνται και ως eTwinners μπορούν να επικοινωνήσουν, να μοιραστούν εκπαιδευτικό υλικό , να συνεργαστούν μέσω της eTwinning πλατφόρμας και να νιώσουν  μέλη της πιο συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας στην Ευρώπη, της “Κοινότητας των σχολείων στην Ευρώπη” , όπως έχει επικρατήσει να λέγεται.

Το eTwinning ξεκίνησε το 2005 ως μέρος του προγράμματος ηλεκτρονικής μάθησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης και αποτελεί μέρος του προγράμματος Διά Βίου Μάθησης και του Comenius, του ευρωπαϊκού προγράμματος για τα σχολεία.

Από το 2014 η ευρωπαϊκή δράση eTwinning     συγχρηματοδοτείται από το  πρόγραμμα  Erasmus+ παίζοντας πλέον κεντρικό ρόλο στην υποστήριξη όλων των τύπων ευρωπαϊκής συνεργασίας στο πεδίο της σχολικής εκπαίδευσης .

Το eTwinning  είναι μια συνεργατική δράση όπου 2 τουλάχιστον σχολεία από 2 τουλάχιστον ευρωπαϊκές χώρες , κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών, συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά οφέλη.

Τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης παίρνουν μέρος στη δράση eTwinning, δηλαδή, οι ακόλουθες χώρες: Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Κύπρος, Τσεχία, Δανία, Εσθονία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Ιταλία, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Ισπανία, Σουηδία, Ολλανδία , Κροατία Επιπροσθέτως, παίρνουν μέρος η Αγγλία, η Ισλανδία, η Νορβηγία, η Ελβετία , η Τουρκία, η Γαλλική Γουιάνα, η Μαδαγασκάρη, η Ρεουνιόν, η Μαδέιρα, η Μαρτινίκα, τα Κανάρια νησιά, η Γουαδελούπη, τα νησιά Αζόρες.

2018-19: Συμμετοχή και των δύο τμημάτων  στο έργο  < ΒΕ COOL RECYCLE IN SCHOOL > με θέμα την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα μείωσης απορριμμάτων, επαναχρησιμοποίησης  και ανακύκλωσης . Το έργο βραβεύτηκε με την Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας .

2019-20: < OUR WONDERFUL ALPHABET>  . Πρόκειται για ένα πολιτιστικό ταξίδι όπου τα παιδιά μοιράζονται πληροφορίες για διάφορες θεματικές που επιλέγουν τα ίδια ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, ( ζώα , φυτά ιστορία, έθιμα , φαγητά ,  πολιτισμός …) με < όχημα> διαφορετικές γλώσσες ( Αλεξίου Σταυρούλα)

Το έργο βραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

και την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

2019-20: <CLOSER TO ART CLOSER TO BEAUTY> ( Nature in 4 seasons ) . Έργο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  με στόχο τα παιδιά να χρησιμοποιήσουν ποικίλα φυσικά υλικά προκειμένου να κάνουν διάφορες κατασκευές και να κατανοήσουν τόσο την ομορφιά της φύσης όσο και την αξία της για την ποιότητα της ζωής μας (Αλεξίου Σταυρούλα ).

Το έργο βραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

2020-21:    “Love binds and unites us”. Έργο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με στόχο τα παιδιά να ευαισθητοποιηθούν στον τομέα του εθελοντισμού και των εορτασμό Παγκόσμιων Ημερών . Το έργο βραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας ( Αλεξίου Σταυρούλα)

και την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

2021-22 “Calling for Earth Heroes” Έργο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης με έμφαση στη διαχείριση απορριμμάτων και νερού. Το έργο βραβευτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας  ( Αλεξίου Σταυρούλα)