Ευαισθητοποίηση νηπίων για την αιμοδοσία
Την Τετάρτη 12 Ιουνίου μας επισκέφτηκαν η κυρία Αθανασία και η κυρία Κατερίνα για το δίμηνο πρόγραμμα που υλοποιήσαμε ,ως ευαισθητοποίηση των νηπίων για την εθελοντική αιμοδοσία. Μέσα από το παραμύθι << Τι ζητούσε μια φορά η αλεπού στη ρεματιά ? >>, το οποίο κάναμε και εικονογράφηση και επεξεργαστήκαμε το θέμα. Μάθαμε ότι το αίμα σώζει ζωές Ακούσαμε πολύ προσεκτικά τις κυρίες του συλλόγου αιμοδοσίας .Διαχωρίσαμε την εξέταση αίματος από την αιμοδοσία ,για να κατανοήσουν τα παιδιά τι είναι αιμοδοσία. Μάθαμε ότι λαμβάνει αίμα κάποιος όταν κινδυνεύει σε μια εγχείρηση , ένα ατύχημα ή σε μια δύσκολη γέννα, όπως η αλεπού στο παραμύθι μας.
Μάθαμε ότι οι αιμοδότες δημιουργούν μια τράπεζα αίματος και βοηθούν έτσι συνάνθρωπους , χωρίς να γνωρίζουν ποιος θα λάβει το αίμα τους. Το αίμα διατηρείται 40 ημέρες, μετά αλλοιώνονται τα συστατικά του.
Αν ένας αιμοδότης βρεθεί σε ανάγκη λαμβάνει αίμα αυτός και η οικογένεια του. Οι άντρες μπορούν να δώσουν αίμα πιο συχνά από τις γυναίκες.
Μια φιάλη αίματος μπορεί να σώσει 6 ενήλικες και 3 παιδιά. Το αίμα που δίνουμε αναπληρώνεται αμέσως και δεν λείπει στον οργανισμό μας με ένα ποτήρι χυμό.
Οι κυρίες μας έμαθαν το τραγούδι <<
Στο τέλος έγινε απονομή επαίνων συμμετοχής στο πρόγραμμα για κάθε παιδί και για τις 2 τάξεις.