«Παιδικά τραύματα, σχολικός εκφοβισμός και αντιμετώπισή τους »

Το απόγευμα της Πέμπτης 8 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 18.00 με 20.30 πραγματοποιήθηκε 6ο κατά σειρά διαδικτυακό σεμινάριο του κύκλου ενδοσχολικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, με θέμα : «Παιδικά τραύματα, σχολικός εκφοβισμός και αντιμετώπισή τους »

οθόνης 2022 12 08 181639Ευχαριστούμε θερμά τους εξαιρετικούς προσκεκλημένους μας εισηγητές του σεμιναρίου κ Νίκο Λεκκό , Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης Κύπρου σε θέματα παρέμβασης σε μαθητές, ομάδες μαθητών, σχολεία, διδάσκοντες αλλά και γονείς , τον κ. Αριστοτέλη Σιακαβάρα, Αστυνόμο Α΄ του Τμήματος Ασφάλειας Τρικάλων και την κ Παναγιώτα Μπαντά ,Μεταπτυχιακή Νηπιαγωγό στην Ψυχοπαιδαγωγική της Ένταξης, του 2ου ειδικού σχολείου Θεσσαλονίκης ,τόσο για την τιμητική τους παρουσία όσο και για τις ενδιαφέρουσες και πολύ χρήσιμες παρουσιάσεις τους για τα παιδικά τραύματα και την αντιμετώπιση της βίας στο σχολείο αλλά κι έξω απ’ αυτό!

Το σεμινάριο άνοιξε ο κ  Νίκος Λεκκός  με την εισήγησή του σχετικά με το «Παιδικό τραύμα » κι ακολούθησε ο κ Αριστοτέλης Σιακαβάρας με την εισήγησή του «Αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού» και καθήλωσαν   πραγματικά καθήλωσαν  τους συμμετέχοντες με τις εξαιρετικές παρουσιάσεις τους !

Το σεμινάριο ολοκληρώθηκε με την επίσης αξιόλογη εισήγηση της κ Μπαντά Παναγιώτας με θέμα «Το ομαδικό παιχνίδι ως μέσο καταπολέμησης της βίας στο σχολείο »η οποία παρουσίασε  ερευνητική μελέτη σχετική με το θέμα «Ανάπτυξη δεξιοτήτων ομαδικού παιχνιδιού σε παιδιά με αυτισμό & νοητική αναπηρία: εκπαιδευτικό πρόγραμμα παρέμβασης σε ειδικό νηπιαγωγείο»και ανέφερε παραδείγματα δραστηριοτήτων με συμμετοχή παιδιών.

Ανάρτηση στο Face Book  από τον κ Λεκκό σχετικά με το σεμινάριο

6Καταγραφή   4Καταγραφή

οθόνης 2022 12 08 191408    οθόνης 2022 12 08 193311

οθόνης 2022 12 08 193031    οθόνης 2022 12 08 194515

οθόνης 2022 12 08 171534    οθόνης 2022 12 08 204257

Το σεμινάριο παρακολούθησαν 575 εκπαιδευτικοί απ’ όλη την Ελλάδα και είχε στόχο να ενημερώσει τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς πως μπορούν να παρέμβουν σε αντίστοιχες καταστάσεις και δόθηκαν σχετικές συμβουλές που αφορούν και στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς.

Φορέας διοργάνωσης ήταν το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων σε συνεργασία με 432 Νηπιαγωγεία και Δημοτικά απ΄ όλη την Ελλάδα που συμμετέχουν στη δράση με υπεύθυνη την Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ριζαριού κ Μαγκιώση Άννα .

Τα σεμινάρια θα συνεχιστούν καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους με εισηγήσεις που άπτονται της θεματολογίας του Νηπιαγωγείου κι όχι μόνο.

Επιμέλεια άρθρου : Άννα Μαγκιώση