Τηλεκπαίδευση 2020-21

Τα μαθήματα μου

Τηλεκπαίδευση 09 Νοεμβρίου 2020–31 Ιανουαρίου 2021 λόγω Convid-19

Τηλεκπαίδευση 11-12 Φεβρουαρίου 2021 λόγω απολύμανσης σχολείων.

Τηλεκπαίδευση 15 Φεβρουαρίου-11 Απριλίου 2021 λόγω lockdown Εύβοιας.

ΓΛΑΡΟΥ ΚΟΝΔΥΛΩ’s Personal Room

Αξιολόγηση Τηλεκπαίδευσης

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Α ΤΑΞΗΣ   ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Α

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Β ΤΑΞΗΣ   ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Β

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Γ ΤΑΞΗΣ   ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Γ

200 χρόνια από το 1821

08.03.2021 Ημέρα της Γυναίκας

Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού («school bullying»).
Πηγή: https://www.sansimera.gr/worldays/345 © SanSimera.gr

Τα παιδιά μιμούνται αυτό που βλέπουν

2020: Η χρονιά της πανδημίας σε τέσσερα λεπτά

THE DIGITAL STORY OF NATIVITY

Κάλαντα Χριστουγέννων by Xristina Koutelida

Χανς Κρίστιαν Άντερσεν “Το κοριτσάκι με τα σπίρτα”

Το Άγιον Πάσχα

Η Ανάσταση του Χριστού – Συμβολισμοί και βαθύτερο νόημα

Τα πάθη του Χριστού μέσα από την Τέχνη by pavlostzelas

Food and Traditions of Greek Orthodox Easter

Απόκριες

Χάρτης αποκριάτικων εκδηλώσεων Posted by Oλυμπία Λαμπάκη

Το Πατρινό καρναβάλι                 Το καρναβάλι της Σκύρου

Διεθνώς: Μόνο οι Καθολικοί και οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί γνωρίζουν τις απόκριες, ενώ στην προτεσταντική βόρεια Ευρώπη δεν υπάρχουν.

Στην Κολωνία και άλλες πόλεις του Ρήνου και στην Γερμανία, το Καρναβάλι είναι σημαντικό κομμάτι της τοπικής παράδοσης και της κριτικής εναντίον της πολιτικής. Σύλλογοι και οργανώσεις προετοιμάζονται όλο το χρόνο για αυτές τις ημέρες. Οι εκδηλώσεις του αρχίζουν στις 11 Νοεμβρίου στις 11.11 το πρωί και διαρκούν για αρκετές μέρες. Επίσης σημαντικό Καρναβάλι παρουσιάζουν η Βενετία και η Νίκαια στη Γαλλία.

To Καρναβάλι του Ρίο ντε Τζανέιρο θεωρείται το μεγαλύτερο του κόσμου και πολυπληθέστερο σε μια φαντασμαγορική κάθε φορά παρουσίαση όπου συνδυάζεται με παραδοσιακούς ξέφρενους χορούς όπως η Σάμπα.

The Harlequin’s Carnival, Μiro  Πάουλο, ο γιός του Πικάσο, σαν Αρλεκίνος, Πικάσο

Έθιμα της Καθαράς Δευτέρας by Ράνια Γαβάνη                                                                Αλέκος Φασιανός -Χαρταετός    Σπύρος Βασιλείου Το Τραπέζι της Καθαρής Δευτέρας