2013-14

2013-14 “Mediterranean: Mare Nostrum” (Μεσόγειος: Η θάλασσά μας)

Αδελφοποίηση με το Liceo Statale «E. Ainis», από τη Μεσσίνα (ME), Σικελίας. Συμμετείχε το Liceo Classico Statale «G. F. Porporato» από το Pinerolo (TO), Ιταλίας.

logo eTwinning project 2013-14 Mediterranean Mare Nostrum Σχέδιο Κερασίτη Κ., Γκόρου Μ.  Συμμετείχαν 3 σχολεία με 6 καθηγητές από 2 Ευρωπαϊκές χώρες

Το έργο Mediterranean: Mare Nostum (Μεσόγειος: Η θάλασσά μας) eίναι ένα έργο για τις χώρες των τριών ηπείρων – Ευρώπη, Αφρική και Ασία – που βρίσκονται γύρω από τη Μεσόγειο Θάλασσα. Κατοικούμε σε ένα ελληνικό νησί και παράλληλα είμαστε πολίτες της Μεσογείου. Αναρωτιόμαστε γιατί τα τελευταία χρόνια συμβαίνουν πολλά γεγονότα σε αυτήν την περιοχή επηρεάζοντας τη ζωή μας και θέλουμε να βρούμε κάποιες απαντήσεις. Στόχος μας ήταν να αναζητήσουμε πληροφορίες σχετικά με τα χαρακτηριστικά της Μεσογείου που την κατέστησαν εμπορικό κέντρο για αιώνες, από την αρχαιότητα έως τον Μεσαίωνα, και σημαντικό εμπορικό δρόμο σήμερα.

Mediterranean: Mare Nostum is a project about the countries of the three continents – Europe, Africa and Asia – that are located around the Mediterranean Sea. We live in a Greek island so we are citizens of the Mediterranean, too. We wonder why a lot of events happen the last years in this area affecting our lives and we want to get some answers for ourselves. Our objective was to seek information on the characteristics of the Mediterranean that made it a center of trade for centuries from antiquity to the Middle Ages and important shopping street today.

Το έργο τιμήθηκε με Εθνική Ετικέτα Ποιότητας.

MARE

Τηλεδιάσκεψη μεταξύ 2ου ΓΕΛ Αλιβερίου και Μεσσίνας, Σικελίας, Ιταλίας

Με το Liceo Statale «E. Ainis», Messina (ME) από τη Μεσσίνα της Σικελίας και την καθηγήτρια Maria Santoro συμμετείχαμε επίσης στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Schools & Europe«.

Schools&Europe - Teachers    Schools&Europe