GEW 2018-19

GEW Generation Europe Web – Erasmus plus eTwinning Group

Activities at school for the GEW Erasmus+ Group

Project Plan by Kondylo Glarou

Cups, backpacks and Τ-shirts with the  prohect logo

Δραστηριότητες στα πλαίσια του προγράμματος

Greek students’ social entrepreneurship competition took place in Athens and we were there to get informed and inspired by them.

Την Παρασκευή 1η Μαρτίου 2019 πήγαμε στο The Mall Athens στο Μαρούσι όπου 59 Γυμνάσια-Λύκεια της Κεντρικής και Νότιας Ελλάδας και νησιών του Αιγαίου παρουσίασαν τις έξυπνες «επιχειρήσεις» τους στο κοινό και την κριτική επιτροπή του «Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων ΣΕΝ/Junior Achievement Greece», . Τα παιδιά συμμετέχουν στο παγκόσμιο πρόγραμμα Μαθητική «Εικονική Επιχείρηση 2019» του ΣΕΝ/JA Greece – που πραγματοποιείται για 14η χρονιά στην Ελλάδα– και εντάσσεται στο πλαίσιο του Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού «Company Program» του Junior Achievement Eυρώπης.

Πέμπτη 07 Μαρτίου 2019 συμμετείχαμε σε τηλεδιάσκεψη με θέμα την Κοινωνική Επιχειρηματικότητα με εθελοντή του ΣΕΝ.

March 07, 2019 Video conference with an expert from ΣΕΝ on Social Entrepreneurship

20190307 110126 20190307 110154

Ξενάγηση στην οικογενειακή επιχείρηση «Ζυμαρικά Δαρδούμα»

Συνέντευξη-από-επιχειρηματία

Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Κοινωνικής Καινοτομίας (Social Innovation Relay-SIR)

Κοινωνική-επιχειρηματική-ιδέα-2ου-Γενικού-Λυκείου-Αλιβερίου

Making soap for our “Soapmania” small enterprise! Ξεκινήσαμε τα πρώτα επιχειρηματικά μας βήματα φτιάχνοντας το δικό μας σαπούνι στο σχολείο με την πολύτιμη βοήθεια της κ. Σοφίας Σπυρίδη.

Παραγωγή σαπουνιού

Προώθηση της δάσης ‘Σε Αναμονή” στην τοπική κοινωνία

ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ

Ενημέρωση για τη δράση «Σε Αναμονή»

Οι μαθητές του 1ου τμήματος της Α Τάξης του 2ου ΓΕΛ Αλιβερίου στο πλαίσιο του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας και η Ομάδα του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA219 «Generazione Web Europeo” (Η γενιά του ευρωπαϊκού ιστού) σας ενημερώνουμε για τη δράση «Σε Αναμονή» και και τους προτρέπουμε να ενταχθούν στο πρόγραμμα και να το υποστηρίξουν.

Υποχρεώσεις καταστηματαρχών: Η επιχείρηση που ενδιαφέρεται να ενταχθεί στο πρόγραμμα τοποθετεί ένα πινακάκι με την ένδειξη «Σε Αναμονή» σε ένα εμφανές σημείο στην επιχείρηση, στο οποίο αναγράφεται πόσα και ποια προϊόντα είναι σε αναμονή. Στη συνέχεια ο επιχειρηματίας εκτυπώνει την αφίσα, την οποία μπορεί να βρει στην σελίδα του Facebook https://www.facebook.com/seanamoni/ και την τοποθετεί σε εμφανές σημείο της επιχείρησής του. Τη συμμετοχή στη δράση κοινοποιεί στον εμπνευστή και διαχειριστή της δράσης στη σελίδα «Σε Αναμονή» στο Facebook  ή στο Instagram https://www.instagram.com/se_anamoni/.

Υποχρεώσεις καταναλωτών: Ο καταναλωτής που επιθυμεί να υποστηρίξει τη δράση αγοράζει ένα επιπλέον προϊόν ή υπηρεσία από συνεργαζόμενη με τη δράση επιχείρηση, το οποίο δίδεται σε έναν συνάνθρωπο του που το χρειάζεται αλλά δεν έχει τη δυνατότητα να το αγοράσει. Ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης κόβει και κρατάει σε ένα ξεχωριστό κουτί την απόδειξη του προϊόντος  που έχει εισπράξει και τη δίνει σε όποιον του ζητήσει το προϊόν “Σε Αναμονή” . Οι επιχειρήσεις συμμετέχουν κι αυτές παρέχοντας μια μικρή έκπτωση στο επιπλέον προϊόν. Οι επιχειρήσεις μπορούν να είναι είδη πρώτης ανάγκης όπως αρτοποιεία, καφετέριες, ζαχαροπλαστεία, φαρμακεία, εστιατόρια, κρεοπωλεία, μανάβικα, βιβλιοπωλεία, καταστήματα ρούχων, βενζινάδικα ιδιωτικές κλινικές κ.ά.

Η δράση για να λειτουργήσει σωστά βασίζεται στην εμπιστοσύνη, την αλληλεγγύη, την ανθρωπιά και το φιλότιμο. Θα πρέπει ο καταναλωτής να εμπιστευτεί την επιχείρηση και η επιχείρηση θα πρέπει να εμπιστευτεί τον άνθρωπο που πάει να πάρει το προϊόν, ότι όντως το έχει ανάγκη.

Για περισσότερες πληροφορίες και για συμμετοχή στη δράση παρακαλούμε επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα της δράσης. https://www.facebook.com/seanamoni/.

Ευχόμαστε να ανταποκριθείτε θετικά στην πρωτοβουλία μας!

Επίδοση Βεβαιώσεων συμμετοχής στους μαθητές