2017-18

30 years of Erasmus

eTwinning project 2017-18 «People with special needs – «Do not dis-able us»»   (Άτομα με ειδικές ανάγκες – «Μη μας παραγκωνίζετε – Αξιοποιείστε τις ικανότητές μας»)

Αδελφοποίηση με το Berufskolleg, Tecklenburger Land, Ibbenbüren Γερμανία. Συμμετέχουν 13 σχολεία με 18 καθηγητές από 7 Ευρωπαϊκές χώρες: Ελλάδα 2, Γερμανία 1, Ιταλία 6, Βουλγαρία 1,  Πορτογαλία 1, Ουκρανία 1 και Σλοβενία 1.

Παρουσίαση τωτν σχολείων

Etwinning Label Greekpng

Η κατανόηση των ατόμων με ειδικές ανάγκες ξεκινά με την κατανόηση του εαυτού μας. Θα συγκεντρώσουμε πληροφορίες σχετικά με σχέδια για άτομα με ειδικές ανάγκες ή από άτομα με ειδικές ανάγκες. Θα εξερευνήσουμε το περιβάλλον μας από μια προσομοιωμένη κατάσταση και θα μάθουμε πρακτικές λεπτομέρειες ενσωμάτωσης. Η λογοτεχνία και οι ταινίες προσφέρουν επίσης ένα συγκεκριμένο παράθυρο όσο αφορά τις ανάγκες και τις εμπειρίες των ατόμων με ειδικές ανάγκες.

Επίσης, ανατρέχοντας στο παρελθόν θα μάθουμε πώς αντιμετωπίστηκαν τα άτομα με ειδικές ανάγκες και ποια μέτρα πρέπει να ληφθούν ώστε να μην παραγκωνισθούν τα άτομα αυτά που είναι ικανά αλλά έχουν ειδικές ανάγκες.

Understanding people with special needs starts with understanding ourselves. We will gather information about projects for or from people with special needs. We will explore our environment from a simulated situation and learn about practical details of inclusion. Literature and films also offer a specific window onto the needs and the experiences of people with special needs.
Also looking at our pasts offers a view on how people have dealt with people with special needs and which steps need to be taken not to disable people who are able but have special needs.

Schools have been awarded the European Quality Label 2018!

Το έργο τιμήθηκε με Εθνική και Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

PEOPLE ETIKETA PEOPLE

—–Original Message—–
From: info@etwinning.net [mailto:info@etwinning.net]
Sent: Monday, October 22, 2018 6:09 PM
To: kglarou@sch.gr
Subject: Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας
Αγαπητή/έ Litsa Glarou,
Συγχαρητήρια! Το σχολείο σας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας σας στο έργο eTwinning «People with special needs – «Do not dis-able us»». Αυτό σημαίνει πως η εργασία σας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου σας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.
Σαν αποτέλεσμα, θα λάβετε ένα πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να επισυνάψετε στην ιστοσελίδα σας και να το εκθέσετε σε μία περίοπτη θέση στο σχολείο σας. Επίσης, το έργο σας θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.
Για μία ακόμη φορά, συγχαρητήρια για αυτό το μοναδικό επίτευγμα και ελπίζω να συναντηθούμε σε κάποια από τις εκδηλώσεις eTwinning κατά τη διάρκεια του έτους.
Με τους καλύτερους χαιρετισμούς μου
eTwinning Team

Το έργο διακρίθηκε επίσης στη Γερμανία και στην Ουκρανία.

2017-18 «People with special needs – «Do not dis-able us» Final Presentation

Follow us on Facebook