2014-15

eTwinning 10th anniversary

2014-15 “Our daily bread”  (Τον άρτον ημών τον επιούσιον)

Αδελφοποίηση με το Liceo Statale «E. Ainis», Messina (ME) από τη Μεσσίνα, Σικελίας. Συμμετείχαν 9 σχολεία με 13 καθηγητές από 6 Ευρωπαϊκές χώρες: Ελλάδα 1, Ιταλία 3, Κροατία 1, Γεωργία 2, Γερμανία 1, Πολωνία 1.

logo eTwinning project 2014-15 Our daily bread  Συμμετείχαν 9 σχολεία με 13 καθηγητές από 6 Ευρωπαϊκές χώρες

Παρουσίαση των σχολείων

O τίτλος του έργου μας«Our daily bread» (Τον άρτον ημών τον επιούσιον) προέρχεται από την Προσευχή του Κυρίου. Εμπνευστήκαμε το θέμα, λόγω της Έκθεσης EXPO Milano 2015 – Σίτιση του πλανήτη, Ενέργεια για τη ζωή. Πρόκειται για τις διατροφικές συνήθειες των νέων σε σύγκριση με τη διατροφή των προηγούμενων γενεών. Στο 2ο κεφάλαιο της Βίβλου διαβάζουμε ότι Κύριος ο Θεός πήρε τον άνθρωπο και τον έβαλε στον Κήπο της Εδέμ για να τον καλλιεργεί  και να τον φροντίζει. (Gen2: 15). Το πρόγραμμα θα είναι μια αναδρομή για το πώς η βιομηχανική επανάσταση και η αστικοποίηση άλλαξαν τις καθημερινές συνήθειες των λαών ». Νέες θέσεις εργασίας και επαγγέλματα αντικατέστησαν τη γεωργία και την κτηνοτροφία. Οι άνθρωποι από παραγωγοί έγιναν καταναλωτές. Τώρα μπορούν να αγοράσουν την τροφή τους, αντί να καλλιεργούν τη γη για να την προμηθευτούν. Διέκοψαν τη σχέση τους με τη γη με επικίνδυνες συνέπειες για τις νέες γενιές. Η εγκατάλειψη της γης θα οδηγήσει σε ερημοποίηση και αποσύνδεση της παραδοσιακής διατροφής και σε ανθυγιεινά τρόφιμα, παχυσαρκία, διαβήτης και καρδιοπάθειες.

Our project’s title «Our daily bread» comes from the Lord’s Prayer. We inspired the topic because of the EXPO Milano 2015 – Feeding the Planet, Energy for Life. It’s about eating habits of young people comparing with the diet of past generations. In the 2st chapter of The Bible we read that LORD God took the man and put him in the Garden of Eden to work it and take care of it. (Gen2:15). The project will be a flashback on how the industrial revolution and urbanization changed peoples’ daily habits. New jobs and professions replaced agriculture and livestock. People became consumers from producers. Now they can buy their food instead of cultivating the land to take it. They broke the link with the earth with risky consequences for new generations. The abandonment of land will lead to desertification and the dissociation of the traditional diet in unhealthy food, obesity, diabetes and heart disease.

Το έργο τιμήθηκε με Εθνική και Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας      European Quality Label Our daily bread  DAILY DAILY EU

Final presentation «Our daily bread» 2014-15

Follow us on Facebook

mail European Quality Label Our daily bread     “Our daily bread” 2014-15 eTwinning group