2015-16

2015-16 “In a Foreign Land” (Στην ξένη χώρα)

Αδελφοποίηση με το Istituto Comprensivo Sattale “Fermi”, Ρίμινι ΙταλίαΣυμμετείχαν 14 σχολεία με 17 καθηγητές από 6 Ευρωπαϊκές χώρες: Ελλάδα 5, Ιταλία 5, Βουλγαρία 1, Πορτογαλία 1, Γερμανία 1, Πολωνία 1.

Παρουσίαση των σχολείων

logo eTwinning project 2015-16 In a Foreign Land Συμμετείχαν 14 σχολεία με 17 καθηγητές από 6 Ευρωπαϊκές χώρες

Η μετανάστευση είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα και τρέχουσα είδηση στα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Το έργο “In a Foreign Land” (Στην ξένη χώρα) αφορά τις αιτίες του ξεριζωμού και της μετανάστευσης της κάθε συμμετέχουσας χώρας κατά τη διάρκεια του 20ού και του 21ου αιώνα. Οι άνθρωποι μεταναστεύουν για διάφορους λόγους. Η Ελλάδα με το να βρίσκεται στο σταυροδρόμι των τριών ηπείρων Ευρώπης, Ασίας, Αφρικής, συνήθιζε να στέλνει μετανάστες σε άλλες χώρες στο παρελθόν, αλλά σήμερα δέχεται χιλιάδες πρόσφυγες και μετανάστες σε καθημερινή βάση. Ταυτόχρονα, η ανεργία και η οικονομική κρίση έχει αναγκάσει πολλούς νέους Έλληνες επιστήμονες να μετακινηθούν σε ευρωπαϊκές και άλλες χώρες προς αναζήτηση καλύτερων ευκαιριών απασχόλησης. Σε αυτό το πρόγραμμα οι μαθητές θα διερευνήσουν τους λόγους για τους οποίους οι άνθρωποι μεταναστεύουν. Θα αναζητήσουν συμμαθητές που έχουν εγκαταλείψει τον τόπο γέννησής τους και έχουν εγκατασταθεί σε άλλα μέρη, είτε της χώρας τους είτε στο εξωτερικό, και θα κατανοήσουν τα αίτια μετανάστευσης και τις νέες συνθήκες που δημιουργούνται στην πολυπολιτισμική κοινωνία στην οποία ζουν.

Migration is a very important issue and current news in the media. “In a Foreign Land”project is about the causes of uprooting and migration of each participant country during the 20th and 21st century. People emigrate for several reasons. Greece, being located at the crossroads of the three continents Europe, Asia and Africa, used to send immigrants to other countries in the past, but nowadays is receiving thousands of refugees and immigrants on a daily basis. At the same time, unemployment and economic crisis has forced many young Greek scientists to move to both European and other countries in search of better job opportunities. In this project pupils will investigate the reasons why people migrate. They will search for classmates who have left their birth place and have moved to other parts of their own country or abroad and understand the reasons for emigration/immigration and the new circumstances that are formed in the multicultural society they live.

Schools have been awarded the European Quality Label 2016

Το έργο τιμήθηκε με Εθνική και Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Quality Label   European Quality Label In a Foreign landFOREIGN IN A FOREIGHN LAND

eTwinning project 2015-16 In a Foreign Land-Final Presentation

Folow us on Facebook

Integration of Greek immigrants in the host country