Καλώς ήρθατε στο επίσημο Ιστολόγιο
του 2ου Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Αλιβερίου

Η καλή είδηση της εβδομάδας

09.01 – 15.01.2023

Μαριάντα Λάμπου η Εννιάχρονη
Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Σκάκι

Η Μαριάντα Λάμπου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στην Αττάλεια της Τουρκίας. Μετά από 9 αγώνες κέρδισε τον τίτλο Παγκορασίδων κάτω των 10 ετών, ανάμεσα σε 60 αθλήτριες από 30 χώρες.

H Μαριάντα Λάμπου.

19.12 – 23.12.2022

Μαθητής του 1ου ΕΠΑ.Λ. Τυρνάβου
επισκευάζει θρανία
στα διαλείμματα

Τύρναβος: Mαθητής στο ΕΠΑΛ έγινε Viral - Eπισκευάζει θρανία στο διάλειμμα! (φωτ.)

Ο μαθητής του ΕΠΑΛ Τυρνάβου έχει επιλέξει στα διαλείμματα, μεταξύ των μαθημάτων του, να επισκευάζει τα θρανία του σχολείου του. Στον ελεύθερο χρόνο του, που είναι εξαιρετικά λιγοστός, αντί να κάνει κάτι άλλο, έχει επιλέξει να διορθώνει όπως μπορεί τις φθορές στα θρανία του σχολείου του.

mathitis-episkevazei-thrania2.jpg

Ένα παιδί με παιδεία και σωστή διαπαιδαγώγηση, θα μπορούσε να γίνει παράδειγμα προς μίμηση και σε άλλους μαθητές ή μαθήτριες. Ο Παύλος Κατσιούρας δείχνει πως μπορούμε να επιδρούμε θετικά στην κοινωνία, κι αξίζουν συγχαρητήρια στους γονείς του.

12.12 – 18.12.2022

Ο Γιάννης Χαρούλης έκανε Δωρεά
Μουσικών Οργάνων σε Σχολείο
με Χρήματα που Μάζεψε Ραβδίζοντας Ελιές!!!

charoulis

Όργανα δώρισε στο Μουσικό Γυμνάσιο Λασιθίου ο γνωστός καλλιτέχνης Γιάννης Χαρούλης μοιράζοντας χαρά στα παιδιά του σχολείου. Μάλιστα έπαιξε και τραγούδησε μαζί τους στην αυλή.

Σύμφωνα με το cretalive.gr τα μουσικά όργανα του ζητήθηκαν και φυσικά χωρίς δεύτερη σκέψη εκείνος τα αγόρασε και τα δώρισε στους μαθητές.

charoulis2

Στην ανακοίνωση του σχολείου αναφέρεται:

«Όταν ξαφνικά λαμβάνεις χθες το πρωί τηλεφώνημα από δύο συνεργάτιδες του που σε ρωτούν τι μουσικά όργανα θα θέλαμε να μας φέρει ο ίδιος προσωπικά και τους λες 3 ταμπουράδες και μια ασκομαντούρα και σήμερα το πρωί τα έχει ήδη αγοράσει. Αλλά με τα χρήματα που έβγαλε από το λάδι του, ραβδίζοντας τις ελιές με την γλυκύτατη Κατερίνα! Και ξαφνικά βλέπεις και μπαίνουν στο προαύλιο του σχολείου μας, μεταφέροντας τα 4 αυτά μουσικά όργανα, δύο φωτεινά και χαρούμενα χαμόγελα, δύο εγκάρδιες χειραψίες, μάτια ζωντανά και γεμάτα χαρά, πείτε μου, πώς γίνεται να μην τρελαθούν και τα κοπέλια μας και όλοι εμείς στο Μουσικό Γυμνάσιο!

05.12 – 11.12.2022

Πέμπτη στην Παγκόσμια Κατάταξη
στην Ολυμπιάδα Ρομποτικής στην Κατηγορία
“Future Engineers”
η Όμάδα Evripos από τη Χαλκίδα

robotiki evripos

Άλλη μία τιμητική διάκριση για τη χώρα μας στη φετινή Ολυμπιάδα Ρομποτικής είναι γεγονός. Στην κατηγορία Future Engineers η ομάδα EVRIPOS από τη Χαλκίδα με το αμάξι αυτόνομης οδήγησης κατέκτησαν την 5η θέση παγκοσμίως.

28.11 – 02.12.2022

Αργυρό μετάλλιο για την Ελλάδα
στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής

Μεγάλες επιτυχίες για την Ελλάδα στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής, που πραγματοποιήθηκε στη Γερμανία. Τη δεύτερη θέση στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής 2022 (WRO 2022), που πραγματοποιήθηκε στο Dortmund της Γερμανίας στις 17-19 Νοεμβρίου, κατέκτησαν τρεις Πατρινοί και ένας Κερκυραίος. Πιο συγκεκριμένα, οι Robocores, δηλαδή η Αλίκη Ράγκου, ο Κωνσταντίνος Μαζαράκης, ο Γιάννης Ράγκος και ο προπονητής τους, Σπύρος Τσουκαλάς, ανέβασαν την ελληνική σημαία στο βάθρο, κατακτώντας το μοναδικό μετάλλιο για τη χώρα μας στη διοργάνωση.

rompotiki

Η Ελλάδα αναδείχθηκε 1η δύναμη στη ρομποτική πανευρωπαϊκά και 4η παγκοσμίως για το 2022 ανάμεσα σε 73 χώρες, με αρκετές ελληνικές ομάδες να βρίσκονται εντός της πρώτης οκτάδας.

Robocores: Το project που κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στην παγκόσμια ολυμπιάδα ρομποτικής 2022 (wro 2022)

Η ομάδα παρουσίασε στο διαγωνισμό το Pop2See, ένα σύστημα συσκευών που διευκολύνει την ένταξη των τυφλών μαθητών στα γενικά σχολεία και πανεπιστήμια, αναβαθμίζει την αλληλεπίδραση μεταξύ του εκπαιδευτικού και του τυφλού μαθητή και προσφέρει αυτονομία και ανεξαρτητοποίηση.