Καλώς ήρθες 2022

Καλωσορίσαμε το 2022 με παιχνίδια, κατασκευές (φωτογραφίες εδώ) και φτιάξαμε όπως κάθε χρόνο την πεντανόστιμη Βασιλόπιτα μας. Μέσα από τη συνταγή κάναμε εισαγωγή σε μαθηματικές έννοιες όπως κλάσματα (φωτογραφίες εδώ).

20220110 122539 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας

Όλη τη σχολική χρονιά οργανώνονται δραστηριότητες για την καλλιέργεια ήπιων δεξιοτήτων όπως η συνεργασία, η ομαδικότητα και η καλή επικοινωνία.  Περισσότερες φωτογραφίες εδώ.20211018 100408 20211018

<p/></a><a href= » Διαβάστε όλο το άρθρο

Πρόγραμμα Σίτισης και Υγιεινής Διατροφής /Ινστιτούτο Prolepsis.

Το Νηπιαγωγείο μας επιλέχθηκε για τη σχολική χρονιά 2021-22 να συμμετέχει ΔΩΡΕΑΝ στο Πρόγραμμα Σίτισης και Υγιεινής Διατροφής του Ινστιτούτου Prolepsis.

Το Πρόγραμμα Σίτισης και Προώθησης Υγιεινής Διατροφής – ΔΙΑΤΡΟΦΗ υλοποιείται από το Ινστιτούτο Prolepsis, με την πρωτοβουλία και δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, Ιδρυτικού Δωρητή του Προγράμματος, μαζί με τη σύμπραξη και άλλων δωρητών,

Σουπλά για πλαστελίνη

Δημιουργούμε σουπλά για να παίξουμε πλαστελίνη και να μην ταλαιπωρούμε την κυρία Σταματία που φροντίζει να είναι η τάξη μας καθαρή. Συνεργατική δραστηριότητα σε ελεύθερη απασχόληση.

20211129 084031 20211129 084037 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Ηλεκτρονική επικοινωνία/ email

Ψηφιακές Δεξιότητες και ηλεκτρονική επικοινωνία. Ανοίγουμε τα email που έστειλαν τα παιδιά από το σπίτι με φωτογραφίες (αναζητώ τον ΚΟΚ στην πόλη μου) που θα τις αξιοποιήσουμε σε δραστηριότητες στο Πρόγραμμα Δεξιοτήτων «Σχολή Ποδηλατών».

20211110 095555 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Πείραμα τα χρώματα του Ουράνιου τόξου

Μαθαίνουμε τα χρώματα του Ουράνιου Τόξου στα Ελληνικά και στα Αγγλικά. Δραστηριότητα για την καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας στο πλαίσιο του προγράμματος δημιουργικών δραστηριοτήτων Αγγλικής γλώσσας. Περισσότερες φωτο εδώ.

20211116 095952  » Διαβάστε όλο το άρθρο

Δεξιότητες 2021-22 / Σχολή Ποδηλατών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Θεματική: Ζω καλύτερα – Ευ Ζην Υποθεματική: Οδική Ασφάλεια
Δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου
1. Δεξιότητες Μάθησης – Κριτική σκέψη,  Επικοινωνία, Συνεργασία,  Δημιουργικότητα.

2. Δεξιότητες Ζωής – Αυτομέριμνα, Κοινωνικές Δεξιότητες

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Μια φορά κι έναν καιρό…ένα κλουβί»

«Μια φορά κι έναν καιρό…ένα κλουβί». Παράσταση Συμμετοχικού Θεάτρου στο 14ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας με την Ευρυδίκη Σαμαρά (Ηθοποιός – Θεατροπαιδαγωγός) και τον Δημήτρη Λιάσκο (Μουσικός – Χοροδιδάσκαλος).
Η εξαιρετική ερμηνεία της Ευρυδίκης και οι όμορφες μελωδίες του Δημήτρη κατάφεραν όχι μόνο να προβληματίσουν τους μικρούς μαθητές για το αν “μπορεί η αγάπη να