WebEx

Cisco-Webex-900×400-11
Αρχική εγγραφή, δημιουργία λογαριασμού χρήστη και είσοδος εκπαιδευτικών στην υπηρεσία σύγχρονης εξΑ Εκπαίδευσης Webex μέσω Π.Σ.Δ.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 155692/ΓΔ4/14-11-2020

Είσοδος εκπαιδευτικών και μαθητών στην τηλεδιάσκεψη WebEx
  1. Οδηγία του Π.Σ.Δ. προς τους εκπαιδευτικούς (10-11-2020): τεχνική οδηγία του ΠΣΔ για την άμεση σύνδεση των εκπαιδευτικών στην τηλεδιάσκεψη WebEx με χρήση της εφαρμογής Dektop App. Συμβουλευτείτε τις σχετικές οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης του WebEx meetings εδώ.
  2. Πώς να κάνω/συνδεθώ σε τηλεδιάσκεψη με τον λογαριασμό μου σε έναν κοινόχρηστο υπολογιστή
  3. Οδηγία του Π.Σ.Δ. για τους μαθητές (10-11-2020): για να συνδεθούν στην τηλεδιάσκεψή σας, αρκεί να ανοίξουν στον φυλλομετρητή τους (browser) τον σύνδεσμο της ηλεκτρονικής σας τάξης. Δεν χρειάζεται να κάνουν κάπου login. Ζητήστε από τους μαθητές σας να καταχωρήσουν τον σύνδεσμο της ηλεκτρονικής τάξης σας στα “αγαπημένα” (bookmarks) του φυλλομετρητή τους. Τέλος, ενημερώστε τους μαθητές σας ότι δεν πρέπει να κάνουν login από την ιστοσελίδα https://webex.sch.gr, επειδή αυτή η ιστοσελίδα αφορά αποκλειστικά και μόνο τους εκπαιδευτικούς.
  4. Οδηγίες του Π.Σ.Δ. για την επιβεβαίωση των μαθητών (13-11-2020)

Αντιμετώπιση προβλημάτων ήχου σε τηλεδιάσκεψη WebEx: οδηγίες Π.Σ.Δ. (30-11-2020)

Προσθήκη χαρακτηριστικού Moderated Unmute Mode: οδηγίες Π.Σ.Δ. (10-2-2021)

Σας ενημερώσουμε ότι με την τελευταία αναβάθμιση της Cisco ενεργοποιήθηκε ξανά η δυνατότητα στο Webex να μπορεί ο host να κάνει unmute οποιοδήποτε συμμετέχοντα (participant), χωρίς να εμφανίζεται προειδοποιητικό μήνυμα στον participant. Αυτό είχε ζητηθεί ιδιαίτερα από εκπαιδευτικούς μικρών τάξεων οι οποίοι είχαν πρόβλημα, όταν έδιναν το λόγο σε μικρούς μαθητές. Οι μικροί μαθητές θα έπρεπε να πατήσουν αποδοχή στο να ανοίξει το μικρόφωνό τους και έτσι πολλές φορές χρειαζόταν ο κηδεμόνας να είναι εκεί και να πατήσει την αποδοχή. Με τη νέα έκδοση του webex το πρόβλημα αυτό λύθηκε. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει unmute οποιοδήποτε μαθητή χωρίς καμία προειδοποίηση να εμφανίζεται στο μαθητή.

Εγγραφή στο WebEx μέσω Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (Σεπτέμβριος 2020)

Αν είχατε διάρκεια της περσινής σχολικής χρονιάς δημιουργήσει δοκιμαστικό ή επίσημο λογαριασμό στο WebEx με τα στοιχεία σας στο Π.Σ.Δ., χρειάζεται να διαγράψετε τον λογαριασμό (όχι την εφαρμογή), ακολουθώντας τις οδηγίες που θα βρείτε εδώ.

Τσακαλογιάννη Γ., Μικρός οδηγός Εκπαιδευτικού για Webex Meetings (2020)

Διαδραστικοί Οδηγοί της εφαρμογής WebEx Μeetings (Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α.)

Οδηγίες δημιουργίας ψηφοφορίας/δημοσκόπησης στη webex

Κουμανάκου Μ.Α. (2020), Παρουσίαση των δυνατοτήτων του WebEx και της παιδαγωγικής αξιοποίησής τους στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής

eTwinning

«Eξ αποστάσεως εκπαίδευση – Εργαλεία επικοινωνίας – Εργαλεία συνεργασίας – Συμβουλές»: Eπιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς eTwinning όλων των ειδικοτήτων με συνδυασμό ασύγχρονης και σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για την παρουσίαση εργαλείων εξ αποστάσεως εκπαίδευσης εργαλεία επικοινωνίας