Θέατρο Σκιών

Φτιάχνοντας μια παράσταση Καραγκιόζη στο Φωτόδεντρο
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Άσκηση και ανοιχτή διαδραστική δραστηριότητα, για την εξοικείωση με το Θέατρο Σκιών / Καραγκιόζης και την ανοιχτή δημιουργία παραστάσεων από τους μαθητές. Κύριους στόχους του μαθησιακού αντικειμένου αποτελούν η αξιοποίηση του θεατρικού είδους του Θεάτρου Σκιών, η άμεση θεατρική παραγωγή και η δημιουργία αισθητικής εμπειρίας. Το μαθησιακό αντικείμενο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να αναγνωρίσουν τις εικονιζόμενες φιγούρες του Θεάτρου Σκιών / Καραγκιόζης και να δημιουργήσουν τη δική τους θεατρική παράσταση Καραγκιόζη.
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ
Το μαθησιακό αντικείμενο είναι δυνατόν να αξιοποιηθεί τόσο από τους μαθητές της προσχολικής ηλικίας (με σαφή υποστήριξη από τον εκπαιδευτικό) όσο και από τους μαθητές του Λυκείου (ατομικές / ομαδικές εργασίες, εργασίες project, βιωματικές παραστάσεις). Συγκεκριμένα, το μαθησιακό αντικείμενο μπορεί να λειτουργήσει ως εφαλτήριο για οργάνωση βιωματικής παράστασης και αξιοποίησης του συνόλου των τεχνών. Tο μαθησιακό αντικείμενο δύναται, επίσης, να αξιοποιηθεί, πέραν του πεδίου της Θεατρικής Αγωγής, και στη διδασκαλία γλωσσικών μαθημάτων (Νέα Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία), αφού προσφέρει τη δυνατότητα ανάπτυξης σκέψης και λόγου. Τέλος, μπορεί να αξιοποιηθεί στο πλαίσιο διαθεματικών δράσεων και εφαρμογών σε πολλά γνωστικά αντικείμενα (Εικαστικά, Μουσική, Γλώσσα, Πολιτισμικές δράσεις κ.ά.).
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ

Το ψηφιακό θέατρο σκιών eShadow

Οδηγός χρήσης eShadow