Είκοσι ένα αντικείμενα μιλούν για την Επανάσταση

To εκπαιδευτικό υλικό δημιουργήθηκε με αφορμή τον εορτασμό της συμπλήρωσης των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, και εντάχθηκε στο πλαίσιο της έκθεσης “1821 Πριν και Μετά”, που διοργάνωσε το Μουσείο Μπενάκη (3/3/2021 – 7/11/2021). Τα εικοσιένα αντικείμενα που το αποτελούν έχουν επιλεγεί από το υλικό της επετειακής έκθεσης, με σκοπό να φωτίσουν ως αυθεντικές μαρτυρίες τη συγκλονιστική αυτή εποχή, από τα μέσα του 18ου αιώνα έως και τις πρώτες δεκαετίες του νεοσύστατου ελληνικού κράτους. Μέσα από τη μελέτη τους τα παιδιά καλούνται να πλησιάσουν τους ανθρώπους πριν ακόμα γίνουν ήρωες, να ακούσουν τις ιδέες την πρώτη ώρα που διατυπώνονται ως ιδανικές, να εντυπωσιαστούν από τα «θαυμαστά», αλλά και να ερμηνεύσουν τα «ασυγχώρητα», με τη σκέψη του T.S. Eliot ότι «ο παρελθών και ο παρών χρόνος είναι αιώνια παρόντες στον μέλλοντα χρόνο».

Η Ελληνική Επανάσταση του 1821: Ψηφιακό Αρχείο

«Πώς θυμόμαστε την Επανάσταση του 1821;» – Μια σχολική δράση τοπικής ιστορίας

Εκπαιδευτική Δράση

Έγκριση του εκπαιδευτικού προγράμματος από το ΙΕΠ

Ψηφιακή εφαρμογή με τα σχολεία που συμμετείχαν στη δράση και τα αποτελέσματα του έργου μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών

Ομάδα Πάλσαρ

Μνήμη 1821

Απομνημονεύματα του Στρατηγού Μακρυγιάννη

Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης ανατρέχει στα Απομνημονεύματα του Στρατηγού Μακρυγιάννη και αναβιώνει τις μάχες στις οποίες έλαβε μέρος μέσα από την εφαρμογή e21 προσφέροντας μια πρωτοφανή εμπειρία σε όποιον θέλει να ζήσει την εποχή εκείνη στο σήμερα. Σκοπός του Φεστιβάλ είναι να μεταφέρει την ατμόσφαιρα της Επανάστασης του 1821 στο «τώρα» του πολιτισμού, της τέχνης και της τεχνολογίας.