Ευτυχία είναι…

είναι

Παρακολουθούμε στην παρακάτω ταινία μικρού μήκους μια μέρα ενός κοριτσιού, της Bushra, στο Μπανγκλαντές. Η ταινία δεν έχει διαλόγους για πιο εύκολη κατανόηση της πλοκής της από μικρούς/ές μαθητές/τριες.

Η ιστορία που παρουσιάζεται συμβάλλει στην εξοικείωση με έναν διαφορετικό πολιτισμό, ώστε οι μαθητές/τριες να αντιληφθούν πόσο ίδιες είναι οι ανάγκες, οι επιθυμίες και τα όνειρα όλων των παιδιών του κόσμου.

Η ταινία ανήκει στη βραβευμένη σειρά ταινιών μικρού μήκους με τίτλο “Αυτό που με κάνει χαρούμενο”, οι οποίες παρουσιάζουν τι κάνει χαρούμενα άλλα έντεκα παιδιά σε όλον τον κόσμο. Οι ταινίες είναι κατάλληλες για μαθητές/τριες 8 ετών.

1η Σειρά ταινιών μικρού μήκους “Αυτό που με κάνει χαρούμενο” (2005)

Παραγωγή της ΜΚΟ “Save the Children”. Παρουσιάστηκε στην τηλεόραση στην Αγγλία (Channel Five), στη Σουηδία (Sveriges TB AB) και στην Ολλανδία (KRO).

Η ταινία του Tommy (Αγγλία)

Η ταινία της Ranjita (Νεπάλ)

Η ταινία του Junjie (Κίνα)

Η ταινία της Hashi (Σρι Λάνκα)

Η ταινία του Mahmoud (Παλαιστίνη)

Η ταινία της Amran (Αιθιοπία)

2η Σειρά ταινιών μικρού μήκους “Αυτό που με κάνει χαρούμενο” (2012)

Σε παραγωγή του Ιδρύματος Ragdoll με την οικονομική υποστήριξη των: DFID, KRO Netherlands, UNICEF, UCEP & Oxfam

Η ταινία της Angelina (Σουδάν)

Η ταινία του Jose (Κολομβία)

Η ταινία της Charlotte (Ολλανδία)

Η ταινία της Tung (Βιετνάμ)

Η ταινία του Achia (Ουγκάντα)

Στα πλαίσια της πολυπολιτισμικής αγωγής γενικότερα, δίνεται η δυνατότητα στους/τις μαθητές/τριες να γνωρίσουν και να ερευνήσουν τον τρόπο διαβίωσης των παιδιών σε άλλες αναπτυγμένες και/ή αναπτυσσόμενες χώρες. Έτσι, όχι μόνο φωτίζονται οι πραγματικότητες της ζωής των παιδιών και των δικαιωμάτων τους στην άλλη άκρη του κόσμου, αλλά γίνεται αντιληπτή και η σύνδεση του τοπικού με το παγκόσμιο γίγνεσθαι. Στόχος οι μαθητές/τριες να υιοθετήσουν από μικρή ηλικία στάση αποδοχής, κατανόησης και εθελοντικής προσφοράς μέσα από την εκπαίδευση στην πολυπολιτισμικότητα και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Αρχική δημοσίευση άρθρου: Μιράντα Κουμανάκου (2015), “Ευτυχία είναι…” στο https://redpointongreen.com/happiness/