Ψηφιακό Παιχνίδι

ψπ
Οδηγοί

“Το μάθημα… παιχνίδι!” Εκπαιδευτικός Οδηγός για σχεδιασμό επιτραπέζιων και ψηφιακών αφηγηματικών παιχνιδιών

Εγκεκριμένο πρόγραμμα της ΕΚΟΜΕ για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων στον Θεματικό Άξονα «Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία» (2021): https://elearning.iep.edu.gr/study/mod/folder/view.php?id=41870

Κυμιωνής Σ. και Λαμπαδά Δ. (επιμ.) (2021), «Το μάθημα… παιχνίδι!»: Εκπαιδευτικός Οδηγός για τον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Αφηγηματικού Παιχνιδιού (ΕΚΟΜΕ)

Οδηγός της ΕΚΟΜΕ (video tutorials) για τη δημιουργία ψηφιακού αφηγηματικού παιχνιδιού με τη χρήση της πλατφόρμας Ren’py

Οδηγός της ΕΚΟΜΕ (video tutorials) για τη δημιουργία ψηφιακού αφηγηματικού παιχνιδιού με τη χρήση της πλατφόρμας Twine

Λαμπαδά Δ. και Κυμιωνής Σ., Ψηφιακά μέσα στην Εκπαίδευση: Ο Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργίας Επιτραπέζιου ή Ψηφιακού Αφηγηματικού Παιχνιδιού

Επιμορφώσεις

«Το μάθημα…παιχνίδι!»: 2ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός δημιουργίας ψηφιακού παιχνιδιού (Τετάρτη, 23 Φεβρουαρίου 2022)

Η επιμόρφωση συνδιοργανώθηκε με τοΕΚΟΜΕ. Υλοποιήθηκε στα πλαίσια του θεματικού Δικτύου «Από το επιτραπέζιο στο ψηφιακό παιχνίδι» των εκπαιδευτικών ΠΕ91 – Θεατρικής Αγωγής της Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης στις Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, Βόρειου Αιγαίου, Δυτικής Μακεδονίας, Ηπείρου, Θεσσαλίας και Ιονίων Νήσων.
Πρόγραμμα της επιμόρφωσης:
Χαιρετισμός: Στέλιος Κυμιωνής, Προϊσταμένου Διεύθυνσης Ανάπτυξης & Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου της ΕΚΟΜΕ
Εισηγητές:
1. Δέσποινα Λαμπαδά (Επιστημονικός συνεργάτης ΕΚΟΜΕ, Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής Διαγωνισμού), «Ο σχεδιασμός παιχνιδιού ως εκπαιδευτική δραστηριότητα»
2. Τάσος Λαδιάς (Eρευνητής WRO-Hellas, Ομάδα Εκπαιδευτικών για τον Διαγωνισμό ScratchGame), «Εισαγωγή στον σχεδιασμό παιχνιδιού με Scratch»
3. Θάνος Καϊμακάμης (Πληροφορικός, Στέλεχος ΕΚΟΜΕ, Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής Διαγωνισμού), «Αδειοδότηση μαθητικών δημιουργιών με Creative Commons-v.4»

Εργαστήριο για εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο των παράλληλων εκδηλώσεων του 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους (2021)

Επιμορφωτική ημερίδα Το μάθημα… παιχνίδι! (2021)

Παρουσίαση του 1ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Παιχνιδιού (2020)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Υπαίθριο παιχνίδι κυνηγιού θησαυρού με αξιοποίηση των εφαρμογών Locatify και  TurfHunt (με περιορισμένο αριθμό χρηστών στην δωρεάν έκδοσή τους και χρονικό περιορισμό σύμφωνα με τις προτιμήσεις μας): https://youtu.be/f1PGyxHXbSQ