Αρχείο ημέρας 2 Οκτωβρίου, 2008

Συζητήσεις (debating)

debating.jpgΠρόκειται για μέθοδο αντιπαραβολής βάσει κανόνων επιχειρημάτων δύο συγκρουόμενων ατόμων ή ομάδων που υποστηρίζουν δύο αντιτιθέμενες απόψεις πάνω στο ίδιο ζήτημα. Το ακροατήριο κρίνει την πειστικότητα των επιχειρημάτων αυτών και αποφασίζει ποιος είναι ο νικητής. Ο σκοπός τέτοιων συζητήσεων, που ενδείκνυνται σε μεγαλύτερες μαθητικές ηλικίες, είναι η ενεργή συμμετοχή των μαθητών σε δραστηριότητες προκειμένου να κατανοήσουν τόσο το περιεχόμενο του μαθήματος όσο και τις επιπτώσεις των γεγονότων που διδάσκονται, η σθεναρή και τεκμηριωμένη υποστήριξη μιας θέσης, αλλά και η ανάπτυξη κριτικής σκέψης και αντιμετώπισης απόψεων δικών τους και άλλων. Τέτοιες στρατηγικές εξασκούν δεξιότητες προσοχής, ακρόασης, ομιλίας, κριτικής σκέψης και επιτρέπουν στους  μαθητές και στον εκπαιδευτικό να αξιολογήσουν (διαδικασία αξιολόγησης από ομότιμους – peer review) καλύτερα τα αποτελέσματα της μάθησης.

Οι διαδικαστικοί κανόνες αυτής της μεθόδου αντανακλούν τις δημοκρατικές διαδικασίες της Βουλής σε ένα δημοκρατικό καθεστώς, αν και στη σχολική τάξη μπορεί να υπάρχει μια σχετική ευελιξία. Το θέμα της συζήτησης θα πρέπει να είναι οικείο στους μαθητές. Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να πείσει τους μαθητές ότι η δομημένη συζήτηση και η υποστήριξη με επιχειρήματα των αναφαινόμενων διαφορετικών θέσεων είναι ο καλύτερος τρόπος ανάδειξης του θέματος. Θα πρέπει να γνωρίσει στους μαθητές όρους όπως πρόταση, αντίκρουση επιχειρήματος και θέση (τεκμηριωμένη υποστήριξη άποψης).

Η στρατηγική της συζήτησης μπορεί να εφαρμοστεί σε περιπτώσεις ανοικτές σε αντιπαράθεση διαφορετικών απόψεων. Τα θέματα που προσφέρονται είναι άπειρα και μπορούν να βρεθούν σε όλα τα μαθήματα.

Τέτοιες συζητήσεις βοηθούν τον εκπαιδευτικό στην διαμορφωτική αξιολόγηση κατά τη διάρκεια του μαθήματος (formative assessment) ή στην τελική αξιολόγηση (summative). Μπορεί να αξιολογήσει την κατανόηση από τους μαθητές του των διαδικασιών συζήτησης και την ποιότητα κριτικής σκέψης τους (ανάλυση, αιτιολόγηση, τεκμηρίωση, οργάνωση, ανασκευή και παράδοση). Για την αξιολόγηση τέτοιων συζητήσεων προσφέρονται ιδιαίτερα οι κλίμακες διαβαθμισμένων κριτηρίων (rubrics) (επίσης βλέπε εδώ).

πηγή: http://olc.spsd.sk.ca/DE/PD/instr/strats/debates/index.html