Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την “παρεμβατική δυναμική” της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθετεί -ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του “Κοινωνικού Σχολείου” την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίουκάθε σχολικού έτους. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  θα συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό “θεματικό άξονα” ευρύτερου μαθησιακού/συμπεριφορικού πεδίόυ που όμως θα υλοποιείται βιωματικά μέσα από το Σχολικό Αθλητισμό.

Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2014-2015 είναι “Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι”.

Σήμερα, 6 Οκτωβρίου, οι γυμναστές των σχολείων μας κ. Δραγουμάνη Μαρία και κ. Ευαγγελίδης Σάββας οργάνωσαν σε συνεργασίες με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου αθλητικά δρώμενα και παιχνίδια για να ευαισθητοποιούν οι μαθητές τόσο σε θέματα αθλητισμού όσο και κοινωνικά ζητήματα που αφορούν τη διαφορετικότητα και την αποδοχή του άλλου.

Ενδεικτικά:

IMG_0490IMG_0510IMG_0504