Green Wonder

Έργο eTwinning:                        “Green wonder”

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Κοντογιώργη Δήμητρα

Συμμετέχοντες μαθητές : Δ2

Οι μαθητές του Δ2 την τρέχουσα σχολική χρονιά  θα υλοποιήσουν, στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, το etwinning πρόγραμμα “ Green Wonder” .

Στα πλαίσια του προγράμματος, οι μαθητές θα μάθουν πώς να φροντίζουν ένα φυτό δημιουργώντας ένα παιχνίδι Κahoot, θα φτιάξουν ένα ebook για κοινά φυτά σε συνεργασία με μαθητές από άλλες χώρες. Επίσης θα δημιουργήσουν ένα παιχνίδι με εικόνες και ονομασίες φυτών και θα δημιουργήσουν ένα βιντεάκι από την επίσκεψη τους στη φύση περιγράφοντας στα αγγλικά τη βλάστηση της περιοχής. Τέλος θα φτιάξουν ένα φυτολόγιο με τα πιο κοινά φυτά της περιοχής τους. Αυτές είναι μερικές από τις δραστηριότητες του προγράμματος που θα εμπλουτίζεται κατά την διάρκεια της χρονιάς.

Επίσης μέσω του προγράμματος  οι μαθητές θα επικοινωνήσουν διαδικτυακά με μαθητές από άλλα κράτη , θα εξασκήσουν τα αγγλικά τους και θα μάθουν να χρησιμοποιούν τεχνολογικά εργαλεία με τη βοήθεια της δασκάλας τους.

Οι δραστηριότητες του έργου θα αναρτώνται στο σύνδεσμο:  “Green wonder”