etwinning – Ταξίδι στο Βυζάντιο

Η πέμπτη τάξη των δύο σχολείων κατά το σχολικό έτος 2018-2019, συμμετέχει σε ένα έργο σε σχέση με τη Βυζαντινή ιστορία. Συγκεκριμένα, συμμετέχει σε έργο e-twinning με τίτλο : «Ταξίδι στο Βυζάντιο».

Το etwinning αποτελεί μία πλατφόρμα που συμμετέχουν σχολεία από όλη την Ευρώπη ώστε να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας εκμάθησης της Ευρώπης.

Στο έργο μας συμμετέχουν συνολικά 4 σχολεία :

• 2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος
  • 6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος
  • 3ο Δ.Σ. Παλλήνης
  • Α’ Δ.Σ. Ύψωνα Λεμεσού

Κάθε σχολείο έχει αναλάβει να εκπονήσει εργασίες και δραστηριότητες που άπτονται της βυζαντινής ιστορίας, του πολιτισμού και της τέχνης.

Στην ιστοσελίδα του σχολείου μας θα αναρτώνται οι δραστηριότητες και τα έργα των μαθητών της Ε’ τάξης.

Ομαδικές εργασίες

Οι ομαδικές εργασίες αναφέρονται σε δραστηριότητες που εκπονούν οι μαθητές όλων των συνεργαζόμενων σχολείων με στόχο την παράδοση ενός ομαδικού έργου :

1. Ήξερες ότι….
  2. Βυζαντινοί Αυτοκράτορες
  3. Βυζαντινές Αυτοκράτειρες
  4. Εικαστική έκθεση
  5. Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο
  6. Βυζαντινά Μνημεία
  7. Βυζαντινή ιστοριογραμμή

Ετικέτα Ποιότητας για το έργο μας “Ταξίδι στο Βυζάντιο”

Ως εκπαιδευτικοί της Ε΄ ταξης και των δύο Δημοτικών Σχολείων είμαστε πολύ χαρούμενες που οι μαθητές μας με το έργο e-twinning που υλοποιήσαμε κατά το σχολικό έτος 2018-2019 και είχε τον τίτλο” Ταξίδι στο Βυζάντιο” καταφέραμε να διακριθούμε και να μας απονεμηθεί από την ΕΥΥ της δράσης eTwinning η Ετικέτα Ποιότητας !!! Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία στην οποία ανταποκριθήκαμε πολύ θετικά και ήδη ξεκινήσαμε το νέο μας έργο με νέα δύναμη, όρεξη και ιδέες.Συγχαρητήρια στους μαθητές μας ! Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!!! Ευχαριστούμε τα σχολεία 3ο Δ.Σ. Παλλήνης και το Δημοτικό Σχολείο Ύψωνα Κύπρου που συνεργάστηκαν μαζί μας!!!!!!

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για το έργο μας “Ταξίδι στο Βυζάντιο”

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!!!!!!!

Τα σχολείο μας  βραβεύθηκαν και με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την άρτια ολοκλήρωση της εργασίας μας στο έργο eTwinning “Ταξίδι στο Βυζάντιο”. Αυτό σημαίνει πως η εργασία μας, η εργασία των μαθητών και των σχολείων μας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο και θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε  τις ειλικρινείς ευχαριστίες μας σε όλους τους μαθητές , Ελλάδας και Κύπρου που συμμετείχαν στο έργο  «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ»  για  την αγάπη τους και την αποδεδειγμένη προθυμία τους   στην υλοποίηση του.  Χωρίς  τις προσπάθειές τους  και την αγάπη τους, δεν θα είχαμε ποτέ την  ετικέτα  ποιότητας και από τις δύο πλευρές εθνική και ευρωπαϊκή.

Ευχαριστούμε  τους Διευθυντές των  Σχολείων  μας , τους συνεργάτες  και τους γονείς  που πίστεψαν και υποστήριξαν το έργου μας !!!!