(6o)

Το πρόγραμμα “N.E.W.S.” – “Ειδήσεις» είναι ένα έργο e-Τwinning που θα ξεκινήσει  το Σεπτέμβριο και θα ολοκληρωθεί τον Ιούνιο.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος αυτού οι μαθητές:

• Θα παρουσιάσουν τη χώρα μας και μια τοπική εφημερίδα- Συνάντηση με δημοσιογράφο.
  • θα δημιουργήσουν ένα διεθνές περιοδικό online, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Madmagz, ένα εργαλείο που επιτρέπει τη συνεργασία. Από το Νοέμβριο έως τον Απρίλιο και κάθε μήνα θα γράφουν ένα ή δυο άρθρα στα αγγλικά με θέματα που αφορούν την πόλη μας ή τη χώρα μας.
  • Τον Μάιο οι μαθητές θα διαβάσουν δυνατά τα καλύτερα άρθρα, κάθε σχολείο στη δική τους γλώσσα
  • Θα κάνουμε ένα βίντεο αυτής της ανάγνωσης και θα συλλέξουμε τα βίντεο σε ένα ebook.
  • Τέλος τα μεταφρασμένα άρθρα θα δημοσιευτούν στην τοπική εφημερίδα της πόλης κάθε εταίρου.

Μέσα από όλες αυτές τις δράσεις οι μαθητές θα βελτιώσουν τις γλωσσικές τους ικανότητες- τις δεξιότητες ITC και θα μάθουν να συνεργάζονται ως ομάδα με σκοπό τη συγγραφή ενός άρθρου. Παράλληλα θα ανακαλύψουν πώς εργάζεται ένας δημοσιογράφος, πώς γράφουν ένα άρθρο και θα πάρουν χρήσιμες πληροφορίες από τα άρθρα των συνεργαζόμενων σχολείων.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

Ετικέτα Ποιότητας e-Twinning για την άρτια ολοκλήρωση των εργασιών  στο έργο: «N.E.W.S.»

Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που συμμετείχαν στο έργο αυτό. Με  την αγάπη τους και την αποδεδειγμένη προθυμία τους  έκαναν πραγματικότητα αυτή την επιτυχία! Ακόμα μια φορά μας έκαναν περήφανους με τις δράσεις τους, τις συμμετοχές τους και τον ενθουσιασμό τους!!!

Θα θέλαμε να εκφράσουμε  τις ειλικρινείς ευχαριστίες μας σε όλους τους συνεργάτες , τους γονείς και κυρίως τους Διευθυντές των  Σχολείων  μας  που πίστεψαν και υποστήριξαν το έργο μας !!!!

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

Το σχολείο μας  βραβεύθηκε και με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την άρτια ολοκλήρωση της εργασίας μας στο έργο eTwinning «North East West South-N.E.W.S.».

Αυτό σημαίνει πως η εργασία μας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου μας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο και θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

Ευχαριστούμε eTwinning!! Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα μας !!!