Christmas Traditions and carols- 6ο

20221214 111022 20221214 110952

Έργο eTwinning:                        «Christmas traditions and carols»

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Φλώρου Άντζελα

Συμμετέχοντες μαθητές : Στ΄τάξη του 6ου

Οι μαθητές της Στ΄τάξης του 6ου Δ.Σ.Αρτέμιδος την τρέχουσα σχολική χρονιά  θα συμμετέχουν σε ένα etwinning πρόγραμμα  με τίτλο «Christmas traditions and carols»

Στα πλαίσια του προγράμματος, οι μαθητές θα ετοιμάσουν χριστουγεννιάτικες κάρτες on line τις οποίες θα στείλουν στα συνεργαζόμενα σχολεία , θα παρουσιάσουν τα χριστουγεννιάτικα έθιμα της χώρας μας (φαγητά, παραδόσεις, μύθους)  και θα τραγουδήσουν τα κάλαντα στα ελληνικά αλλά και στα αγγλικά.

Επίσης μέσω του προγράμματος  οι μαθητές θα επικοινωνήσουν διαδικτυακά με μαθητές από άλλα κράτη , θα εξασκήσουν τα αγγλικά τους και θα μάθουν να χρησιμοποιούν τεχνολογικά εργαλεία με τη βοήθεια της δασκάλας τους.

Δημιουργία καρτών online

Με τη βοήθεια της δασκάλας του τμήματος Φλώρου Άντζελα και της συναδέλφου στο μάθημα ΤΠΕ κα.Μιχαλάκη Ελευθερία οι μαθητές της Στ΄τάξης συνεργάστηκαν κι έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες με την εφαρμογή Greeting islands και έγραψαν ευχές στα αγγλικά και στα ελληνικά.

20221214 111038

Παρουσίαση για τα χριστουγεννιάτικα έθιμα της χώρας μας (φαγητά, παραδόσεις, μύθους)

Οι μαθητές Φάμπιο, Αρέντ, Κώστας , Ελένη, Παναγιώτα , Αντρέας , Αριάδνη και Λουένα αναζήτησαν πληροφορίες και ετοίμασαν μια παρουσίαση χρησιμοποιώντας την εφαρμογή της google με θέμα τα Χριστουγεννιάτικα έθιμα και τις παραδόσεις που έχουμε στην Ελλάδα. Η εργασία έγινε από τα ελληνικά στα αγγλικά αξιοποιώντας την εφαρμογή google translate.

photocollage 20221215145033323

Παρουσίαση στα Ελληνικά

Παρουσίαση στα Αγγλικά

Μουσικές ευχές

Η Γεωργία μαθήτρια της Στ΄ τάξης στέλνει  τις χριστουγεννιάτικες ευχές της με ένα διαφορετικό τρόπο…

Κάλαντα παραδοσιακά από την Πελοπόννησο – Μωραϊτικα

Οι μαθητές με την καθοδήγηση του κ.Αλέξη Κωνσταντινίδη μουσικού του σχολείου μας τραγούδησαν τα κάλαντα της Πελοποννήσου συνοδεία μουσικών οργάνων και ευχήθηκαν για τον καινούριο χρόνο. Καλές Γιορτές σε όλους!

Τραγουδάμε χριστουγεννιάτικα και στα αγγλικά.  Santa Claus is coming to town. Ένα τραγούδι που έμαθαν τα παιδιά σε συνεργασία με την δασκάλα των αγγλικών κα. Ευδοξία Τσιομπίκα.