«Περί Ελευθερίας» – 6ο

6ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άντζελα Φλώρου

15-9-2021- Παρουσίαση του προγράμματος στους μαθητές

Οι μαθητές της Στ΄τάξης του 6ου Δ.Σ. Αρτέμιδος ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα μέσα από τα μικρά βιβλία και την πλατφόρμα του e-Τwinning. H χαρά και το ενδιαφέρον τους για τις δράστηριότητες που θα αναλάβουμε ήταν πολύ μεγάλη!

!

Μια εναλλακτική πρόταση για να παρουσιάσουμε τους στόχους του προγράμματος φέτος ήταν η δημιουργία ενός μικρού βιβλίου σαν αυτό που ακολουθεί. Γίνεται ψηφιακά και μπορούμε να το αξιοποιήσουμε και σε άλλες εργασίες όπως στα πορτραίτα των ηρώων.

21-9-2021 – Πρώτη διαδικτυακή συνάντηση εταίρων

Η πρώτη διαδικτυακή συνάντηση των εταίρων ήταν πολύ εποικοδομητική! Μιλήσαμε για το έργο και τις δράσεις του, αναθέσαμε αρμοδιότητες και το βασικότερο γνωρίσαμε από κοντά τους συνεργάτες μας. Καλή αρχή!!!

23-9-2021 –  Παρουσίαση των μαθητών σε ψηφιακό τοίχο

Οι μαθητές μας, δημιουργούν Avatars χρησιμοποιώντας το εργαλείο Avatar Maker.

Την εικόνα που παράγεται την αναρτούν στον ψηφιακό τοίχο (padlet) με τίτλο «Ας γνωριστούμε» και τη χρησιμοποιούν για να συστηθούν στην ομάδα των μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων!

Made with Padlet

Δημιουργία λογότυπων για το έργο «Περί Ελευθερίας»

Η σημαία μας και οι ήρωες του 21 ενέπνευσαν τους μαθητές του 6ου Δ.Σ. Αρτέμιδος για τη δημιουργία των λογότυπων του σχολείου μας.

Αφιέρωμα στο Διονύσιο Σολωμό

Σήμερα οι μαθητές  ξεκίνησαν το αφιέρωμα για το Διονύσιο Σολωμό.

Οι βασικοί άξονες αναζήτησης ήταν :

1)Καταγωγή – Παιδικά χρόνια 2)Σπουδές-Τα πρώτα έργα 3) Δημοτική Γλώσσα

4) Ο Ύμνος εις την Ελευθερία 5) Τα μεγάλα έργα της ωριμότητας

6) Τα τελευταία χρόνια.

Στον υπερσύνδεσμο που ακολουθεί βρίσκεται το φύλλο εργασίας που χρησιμοποίησαν οι μαθητές για την αναζήτηση των πληροφοριών.

Παιχνίδι γνώσεων για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Ο σκοπός του e-Safety Game που δημιουργήθηκε για να ψυχαγωγήσει και να εμπλουτίσει τις γνώσεις των μαθητών μας για το διαδίκτυο καθώς και να μάθει στα παιδιά πως να προστατεύουν τον εαυτό τους στον ψηφιακό κόσμο στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία!!

Ευχαριστούμε όλους τους συνεργάτες που συνέβαλαν στη δημιουργία του.