«Περί Ελευθερίας»

Η Στ1  τάξη του 2ου και του 6ου Δ.Σ. Αρτέμιδος  κατά το σχολικό έτος 2021-2022, συμμετέχει σε ένα έργο – αφιέρωμα στο πλέον εμβληματικό γεγονός της νεότερης Ιστορίας μας, τον εορτασμό των 200 ετών από την έναρξη της Επανάστασης του 1821. Ο τίτλος του προγράμματος είναι : «Περί Ελευθερίας».

Το e-Τwinning αποτελεί μία πλατφόρμα που συμμετέχουν σχολεία από όλη την Ευρώπη ώστε να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας εκμάθησης της Ευρώπης.

Στο έργο μας συμμετέχουν συνολικά 6 σχολεία :

2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος

6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος

3ο Δ.Σ. Παλλήνης

7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

1ο Δημοτικό Σχολείο Θρακομακεδόνων

Α’ Δ.Σ. Ύψωνα Λεμεσού

Κάθε σχολείο έχει αναλάβει να εκπονήσει εργασίες και δραστηριότητες που άπτονται της  ιστορίας, του πολιτισμού και της τέχνης. Στόχος του έργου να αναγνωριστούν οι αξίες και τα ιδανικά της εποχής μέσα από τεκμήρια που σχετίζονται με την Ελληνική Επανάσταση του 1821.
Κριτήρια επιλογής του θέματος είναι να αναπτύξει την ιστορική σκέψη και συνείδηση του μαθητή.

Το θέμα έχει πολλές κοινωνικές προεκτάσεις και καλύπτει αρκετές θεματικές ενότητες: Ιστορία, Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή , Γλώσσα, Μουσική, Εικαστικά, Λογοτεχνία.